Reklama

Glebex+ ma być odpowiedzią na szalejącą inflację i znaczny wzrost cen nawozów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Glebex+ ma być odpowiedzią na szalejącą inflację i znaczny wzrost cen nawozów - Zdjęcie główne

Produkt polepszający glebę Glebex+ zyskuje coraz większą popularność | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2022 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zaczęło dystrybucję preparatu o nazwie Glebex+. Polepszacz gleby jest produkowany z osadów ściekowych wytwarzanych przez miasto. Z uwagi na duże zainteresowanie preparatem już zapowiada się jego sprzedaż także w 2023 roku.

Pierwsze partie wyprodukowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie stały się faktem wiosną 2022 roku. Oczyszczalnia ścieków, która obsługuje miasto jest w stanie przyjąć około 17 milionów metrów sześciennych ścieków w skali roku. Podczas procesu oczyszczania powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych, które od roku wykorzystywane są do produkcji polepszacza gleby Glebex+. Osad jest osuszany a następnie przerabiany na preparat. 


Glebex+ podbija rynek

Tylko w ubiegłym roku powstało 1400 ton polepszacza. Dystrybucja ruszyła w maju 2022 roku, wtedy też sprzedano cały wyprodukowany nakład. Zainteresowanie produktem MPWiK, było tak duże, iż do przetargu zgłosiło się aż siedmiu oferentów. Jeszcze po rozstrzygnięciu przetargu zgłaszali się kolejni chętni do zakupu polepszacza gleby.


Polepszacz gleby Glebex+ produkowany przez rzeszowski MPWiK z osadów ściekowych okazał się strzałem w dziesiątkę. Spółka w 2022 roku sprzedała cały wyprodukowany preparat, a jego popularność wśród odbiorców rośnie. Jest alternatywą dla drożejących nawozów. Rozstrzygnięto już postępowanie ofertowe na sprzedaż polepszacza w 2023 roku

– mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta


Ze względu na bardzo duże zainteresowanie MPWiK podjęło decyzje o kontynuowaniu produkcji Glebex-u w roku bieżącym. Popularność środka zwiększają także ciągle rosnące ceny nawozów w Polsce. W obecnej sytuacji nawóz produkowany z osadów ściekowych jest bardziej ekologiczną a co najważniejsze tańszą alternatywą dla rolników.

 
Zakładamy produkcję podobnej ilości jak w 2022 roku, ale produkcja może być wyższa. Zapytanie na 1000 ton wystawiliśmy w postępowaniu ofertowym. Kryterium wyboru oferenta była jego propozycja finansowa. Mamy możliwości zwiększenia produkcji. Wtedy nadwyżkę będziemy sprzedawać w systemie detalicznym. Jest to realne, bo zainteresowanie w ubiegłym roku było duże i podobnie jest obecnie

– wyjaśnia Dominika Pyś, kierownik działu ochrony środowiska MPWiK.


Jaka jest cena polepszacza gleby Glebex+ za tonę?

Postępowanie zostało rozstrzygnięte. Zwycięska oferta opiewa na 222,5 złotych za tonę. Polepszacz będzie wydawany zwycięzcy przetargu hurtowo. Do końca 2023 roku będzie mógł on odebrać 1000 ton. W ubiegłym roku produkcja osiągnęła poziom 90 ton miesięcznie co w skali rocznej daje 1080 ton. 


Z czego jest produkowany i jak powstaje innowacyjny produkt Glebex+?

Rewolucyjny produkt powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, które suszone są w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Wzbogacony jest preparatami mikrobiologicznymi. Rekomendowany jest do polepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, aby zwiększyć ich zawartość w substancje organiczne. Jest stosowany m. in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy