Filip Chajzer to osobowość medialna, związana głównie z telewizją TVN. Od jakiegoś czasu Chajzer zajmuje się gastronomią, w Warszawie otworzył swoją pierwszą budkę z najpopularniejszą potrawą w Polsce - kebabem. Ursynowski Kreuzberg ma aktualnie przerwę i jest zamknięty, ale to nie przeszkadza Chajzerowi w otwieraniu kolejnych lokali.
Na rzeszowskiej grupie "Co zjeść w Rzeszowie?" dowiedzieliśmy się o planach otwarcia w Rzeszowie Kreuzberg Kebap, czyli budki Filipa Chajzera. Ostatnio kebabownia celebryty została otwarta w grudniu w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury. Niedługo także otwarcie w Kielcach. Później czas na Rzeszów.
Kebab Chajzera się ceni
Znany prezenter mocno ceni swojego kebaba. Ceny zaczynają się już od 30 zł. W internecie ma on średnie opinie. Potrawa z warszawskiej budki została oceniona m.in. przez najpopularniejszego influencera w Polsce - Książula.Wówczas przez tzw. efekt kamery, youtuber otrzymał dużo większą porcję, niż zwykły klient, który stał w kolejce przed nim. Od tego zdarzenia w internecie zaczęto używać sformułowania "Chajzerowanie" - czyli dawanie podczas składania zamówienia więcej jedzenia osobom znanym, gdy tylko ci pojawią się z kamerą w lokalu - w porównaniu do zamówienia "zwykłego" klienta.
Tragiczne opinie
Internauci na kebabie Filipa Chajzera nie pozostawiają suchej nitki. Opinie w internecie nie wskazują na to, że ludzie doceniają biznes celebryty. Najwyższa ocena - zaledwie 3.0 - to dwie budki w Warszawie. Mimo to Chajzer zamierza otwierać swój lokal w kolejnych miastach i zdaje się, nie przejmuje się opiniami.
fot. Google - opinie.
- Chyba tylko nazwisko właściciela ma zgodnie z biznesplanem przyciągać klientów, bo na pewno nie jakość jedzenia, szybkość obsługi czy cena.
- czytamy w opiniach pod lokalem w Łodzi.
- Ten kebab jest aktualnie najgorzej oceniany w Łodzi i się nie dziwię.
- napisał kolejny klient.
Czy w Rzeszowie Filip Chajzer odniesie sukces? Czas pokaże.
Rzeszów kebabem stoi
Nasze miasto stało się swoistym memem po tym, jak przez ilość lokali serwujących kebab w obrębie rynku, zaczęto nazywać stolicę Podkarpacia - polską stolicą kebaba. Oprócz popularnej Dary, największej sieci kebabów, w mieście powstało kilkadziesiąt lokali. Kolejne - pojawiają się z miesiąca na miesiąc.Kebaba zjemy już praktycznie na każdym osiedlu w Rzeszowie. Ich największa ilość jest rzecz jasna w centrum. Tylko na ulicy Grunwaldzkiej znajdują się aż 4 punkty z tym najchętniej przez Polaków zamawianych daniem.
Kebab w Polsce stał się hitem i aktualnie można go już zjeść praktycznie w każdym mieście w Polsce. Co stoi za niewątpliwym olbrzymim sukcesem tego dania? Cena, sposób podania, dostępność - to niewątpliwe jego główne zalety.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.