reklama
reklama

Dworzec PKP w Rzeszowie nadal w budowie. Otwarcie w pierwszym kwartale 2025 [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Dworzec PKP w Rzeszowie nadal w budowie. Otwarcie w pierwszym kwartale 2025 [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Dworzec PKP czeka na otwarcie. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Wiemy już, kiedy prawdopodobnie nastąpi otwarcie nowego dworca PKP w Rzeszowie. Budynek, który jest w remoncie od 2023 roku ma ponad roczne opóźnienie. Pojawiły się już jednak pierwsze dobre wiadomości co do daty otwarcia. Zobaczcie, jak przebiegają prace.
reklama

Jak przekazało biuro Polskich Kolei Państwowych, otwarcie odświeżonego budynku dworca PKP odbędzie się na początku 2025 roku. Inwestycja sporo się opóźnia. Wynika to ze zmienionego harmonogramu w związku z koniecznością wykonania znacznej ilości robót. Prowadzone były także dalsze badania archeologiczne, co również opóźnia finalizację. 

Co ze środkami z UE?

PKP przekazało, że kolej straciło dofinansowanie unijne do tego przedsięwzięcia. Nie znamy natomiast konkretów ani liczb. Wiadomo, że inwestycja nie powstała w 2023 i to był główny powód utraty środków. Teraz pozostaje pytanie, czy finansowanie może zostać powtórzone z wykorzystaniem finansowania UE w perspektywie 2021-2027. PKP wciąż walczy o te środki. 

- Ostateczny koszt całej inwestycji zostanie podany po jej zakończeniu. Planujemy zakończenie inwestycji na początku 2025 roku.

- przekazała Agnieszka Jurewicz z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Jeśli chodzi o przebudowę budynku dworca, planowany jest powrót do korzeni. Charakter wnętrza ma nawiązywać do XIX wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudowywań na przełomie XX i XXI wieku.

Modernistyczny charakter

Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Usunięte zostaną łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku.

W części zachodniej zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. Z kolei nad naświetlem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca.
 
Hol, który aktualnie służy jako poczekalnia, pomalowany będzie w jasnych kolorach, z dużą dostępnością światła dziennego przez okna w elewacji. We wnętrzu znajdą się również elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz ławki wyposażone w porty do ładowania urządzeń mobilnych. 
 
We wschodniej części znajdą się kasy biletowe, zaś resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem. Nowością w holu będą schody oraz winda, które prowadzić będą do parkingu podziemnego na poziomie -1. Tam również znajdować się będą toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.
 
Zobaczcie, jak we wrześniu wygląda budynek dworca PKP w Rzeszowie

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama