reklama
reklama

Donald Tusk w Rzeszowie. Spotkał się z premierem Irlandii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Donald Tusk w Rzeszowie. Spotkał się z premierem Irlandii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Politycy spotkali się w Letnim Pałacyku Lubomirskich w Rzeszowie. | foto Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPremier Donald Tusk gościł 5 września w Pałacu Lubomirskich. W roli gospodarza przyjął premiera Irlandii - Simona Harrisa. Przedstawiciele obu rządów rozmawiali o konflikcie zbrojnym na Ukrainie, a także o polityce europejskiej i tym, jak powinna ona wyglądać.
reklama

Donald Tusk w czwartkowe popołudnie odwiedził stolicę Podkarpacia. Premier spotkał się w Rzeszowie z Simonem Harrisem, premierem Irlandii. Politycy rozmawiali w Letnim Pałacyku Lubomirskich. 

- To, co dla nas szczególnie ważne, to fakt, że Irlandia - państwo tradycyjnie neutralne - jednoznacznie wspiera politycznie ofiary agresji. Świat zaczyna coraz lepiej rozumieć, że wojskowa neutralność nie może oznaczać obojętności wobec tragedii niewinnych ludzi 

- mówił Donald Tusk.

Spotkanie obu przedstawicieli odbyło się po wizycie Donalda Tuska w Kiszynowie, gdzie spotkał się z prezydent Maią Sandu i premierem Dorinem Receanem. Wystąpił także w Parlamencie Mołdawii, gdzie wygłosił przemówienie, częściowo także w języku rumuńskim. Szef polskiego rządu podkreślił jedność Mołdawii i Polski, jeśli chodzi o sytuację w regionie, w tym szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie. Zapewnił także, że Polska będzie współpracowała z Mołdawią nad akcesją tego kraju do Unii Europejskiej.

Premier Polski oraz Irlandii na wspólnym spacerze w okolicy Pałacyku Lubomirskich. Zdjęcie: Kancelaria Premiera

Premier podziękował także Rzeszowowi, jako miastu, który nadal odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą.

- Korzystając z tej sytuacji, chcieliśmy z premierem Irlandii bardzo podziękować miastu Rzeszów. Mieszkańcom, przedsiębiorcom, władzom miasta. Rzeszów jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie miast przez liderów politycznych. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, Rzeszów gościł liderów politycznych ponad 640 razy. Dla tego miasta jest to wielkie wyzwanie i Rzeszów sprostał temu zadaniu.

- przekazał Tusk.

Źródło: Kancelaria Premiera

Premier Harris pojawił się za to w Kijowie, skąd przyjechał prosto do Rzeszowa. Podczas wizyty w Ukrainie szef irlandzkiego rządu zapewnił o niezachwianym poparciu swojego kraju dla Kijowa. S. Harris i W. Zełenski podpisali dwustronne “Porozumienie o wsparciu dla Ukrainy i współpracy między Irlandią a Ukrainą”. Kraj ten, podobnie jak Polska, wspiera także negocjacje akcesyjne Ukrainy z Unią Europejską.  

- Irlandczycy są świadomi, jak traumatyczne i bolesne są szkody, jakie ta wojna powoduje dla społeczeństwa Ukrainy. Dlatego od samego początku naród irlandzki Ukrainę wspierał(...)Trzeba stworzyć przestrzeń do pracy nad najważniejszymi problemami i wyzwaniami, które stawiają przed nami dzisiejsze czasy. Wśród nich widzę migrację. Solidarność i Twoje umiejętności pomogły zarządzać tym procesem. Naród irlandzki i rząd irlandzki będą za to zawsze wdzięczne i zawsze będziemy Cię uważać za przyjaciela

- mówił premier Simon Harris 

Szef polskiego rządu spotkał się również z polskimi żołnierzami z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy stacjonują w Rzeszowie. Premier podziękował im za czujność, odwagę, zaangażowanie i gotowość do obrony granicy Polski. To od ich pracy zależy także bezpieczeństwo dostaw wojskowych i humanitarnych do Ukrainy. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama