Bank Światowy Tokyo Development Learning Centre organizuje osobistą wymianę wiedzy między Europą i Azją Środkową a Japonią. Hasło przewodnie to „Urban Crisis to Opportunity". Na miejscu obecna jest delegacja ze stolicy Podkarpacia.
Szkolenie zorganizowano, aby wymienić doświadczenia jego uczestników w kwestii radzenia sobie z różnego rodzaju kryzysowymi sytuacjami. Wojna na Ukrainie dotyka nie tylko najbliższych sąsiadów, ale ma również wpływ na politykę ogólnoświatową. Jak wskazują organizatorzy szkolenia, wiele miast w Europie i Azji Środkowej zmaga się obecnie z wielorakimi i nakładającymi się na siebie problemami. Do nich należy trwająca wojna rosyjsko-ukraińska, zmiany klimatu, katastrofy, pandemia, niestabilność polityczna, brak bezpieczeństwa żywnościowego, szok energetyczny, przymusowe wysiedlenia, a także kryzys ekonomiczny i rosnąca inflacja.
Delegacja z Warszawy oraz Rzeszowa reprezentuje Polskę
Warszawa oraz Rzeszów i ich delegacje reprezentują nasz kraj w Hiroszimie. Rozmowy nieprzypadkowo odbywają się właśnie w tym miejscu, w którym wybuchła bomba atomowa. Japonia dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z odbudową miasta, ale również sytuacją kryzysową, jaka nastała w wyniku awarii elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku.
- Zaprezentowaliśmy wszystkie działania, jakie podjęliśmy wobec pomocy uchodźcom z Ukrainy i radzenia sobie ze skutkami wojny w tym kraju.
- mówi Kamil Czyż, dyrektor wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.
Plan na odbudowę Ukrainy
Bank Światowy ma również plany wobec Rzeszowa oraz plan na przyszłościową odbudowę Ukrainy. Stolica Podkarpacia chce brać w tym procesie aktywny udział, a rozmowy trwające obecnie mają pomóc poczynić pierwsze ustalenia w tej sprawie.Do czwartku na konferencjach poruszane będą kwestie planowania miast odpornych na rozmaite kryzysy. Ważny będzie temat w kontekście modernizacji miast, aby sprostać długoterminowym wyzwaniom związanym z rozwojem i zbudować silniejszą, bardziej ekologiczną i bardziej sprawiedliwą infrastrukturę, systemy i instytucje, które mogą skutecznie pomóc w przygotowaniu, reagowaniu i dostosowywaniu się do istniejących i przyszłych kryzysów
Również japońska Hiroszima służy Europie jako dobry przykład na miasto rozwojowe, które wyszło z potężnego kryzysu. Delegacja z Rzeszowa obecna będzie w Japonii do 16 marca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.