Pracownia Cytometrii Przepływowej może pochwalić się wysoko wykwalifikowaną kadrą diagnostów laboratoryjnych oraz najnowocześniejszą aparaturą. Została ona zakupiona w ostatnim czasie i zabezpiecza pacjentów hematoonkologicznych w województwie podkarpackim.
Czym jest cytomeria przepływowa?
– Cytometria przepływowa to technika diagnostyczna i badawcza, znana od wielu lat i szeroko wykorzystywana w onkologii, szczególnie w diagnostyce nowotworów hematologicznych. Ułatwia między innymi prowadzenie badań nad chorobami nowotworowymi. Dzięki tej metodzie możliwe jest poszukiwanie np. receptorów, które znajdują się na powierzchni komórek nowotworowych i mogą się stać celem leczenia.
-wyjaśnia dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW
Przeniesienie pracowni w 2020 roku do nowego budynku Kliniki Hematologii KSW dało możliwość rozwoju rozwoju, bowiem obecnie, ilość wykonywanych badań wynosi około 1000 oznaczeń w ciągu roku (w 2014 roku wynosiła ok. 100 oznaczeń).
Materiałem pobieranym zarówno od dzieci, jak i dorosłych, który obrabiany jest w Pracowni Cytometrii Przepływowej są różne zawiesiny komórkowe, takie jak np. próbki krwi obwodowej, aspiraty szpiku kostnego.
Warto nadmienić, że działalność Pracowni Cytometrii KSW niedługo będzie ważnym ogniwem w procesie przeszczepiania szpiku. Dodatkowo, w ostatnich miesiącach podjęto się całkowicie nowego wyzwania – wykonywania badań immunofenotypowych najmłodszych pacjentów onkologicznych ewakuowanych z ogarniętej wojną Ukrainy
Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.