Na wczorajszej sesji Rady Miasta Władysław Atroszenko nie mógł się pojawić, jednak uczestniczył w wydarzeniu online.
W imieniu całej społeczności Czernihowa wyrażam szacunek i wdzięczność dla miasta Rzeszowa. Od pierwszego dnia inwazji poczuliśmy solidne ramię wsparcia narodu polskiego i miasta Rzeszowa
- dodał mer ukraińskiego miasta.
Do momentu rozpoczęcia poniedziałkowej sesji rady miasta Rzeszów miał 15 miast partnerskich. Trzy z nich znajdują się w Ukrainie: Lwów, Łuck i Iwano-Frankowsk. Po przyjęciu projektu uchwały w podcieniach ratusza został odsłonięty herb Czernihowa, a po głosowaniu podpisano umowę o współpracy.
Dzisiaj podpisaliśmy historyczną umowę pomiędzy miastem-bohaterem a miastem-ratownikiem. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem waszego bohaterstwa i wiemy, że walczycie też za naszą wolność. Z przyjemnością zrobimy wszystko, żeby wam pomóc w budowie nowego, lepszego miasta.
- podsumował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Czernihów to miasto położone na północy Ukrainy. W czasie trwającej wojny, Rosjanie zaatakowali Czernihów z trzech stron, co wiązało się z tym, że miasto pierwsze 38 dni wojny miasto było pod ciągłym ostrzałem wroga. Wojsko zniszczyło ok. 2 tys. domów i blisko 10 tys. mieszkań w blokach, zrównane z ziemią zostały szpitale i szkoły. Zginęło ok. 700 cywilów, w tym 16 dzieci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.