Z cyfrowej wersji dowodu osobistego będzie można korzystać w sytuacji konieczności jego okazania np. w lotniskach czy w banku.
- Zrównanie cyfrowej wersji dowodu osobistego z jego fizycznym odpowiednikiem to krok w dobrą stronę. Z pewnością ułatwi nam to życie w wielu sytuacjach. Coraz więcej spraw można zrealizować w formie cyfrowej. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba osób korzystających z aplikacji mObywatel, ale także choćby rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisywaniem dokumentów i zawieraniem umów online, przyspieszające wiele procesów biznesowych
- komentuje Jack Piekarski, założyciel SIGNUS.
Aplikacja mObywatel zyskuje popularność wśród Polaków. Jej głównym zadaniem będzie wprowadzenie nowoczesnej, cyfrowej platformy do załatwiania różnych spraw urzędowych. Na przeszkodzie stanęły jednak zapisy prawne - aplikacja i jej cyfrowe dokumenty nie są jeszcze w pełni zrównane z analogicznymi dokumentami wydanymi w formie plastikowego dokumentu.
Aplikacja mObywatel będzie służyć do realizowania płatności za usługi świadczone przez podmioty publiczne, będzie mogła służyć do uwierzytelniania profilu zaufanego, pozwoli też na logowanie do publicznych usług i systemów.
Elektroniczne będą także legitymacje studenckie i uczniowskie - zatem dzięki aplikacji nie trzeba będzie nosić przy sobie fizycznie wydanych dokumentów.
- Aplikację pobrało już niemal 8 mln Polek i Polaków. Świadczy to o naszej otwartości na rozwiązania cyfrowe. Od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Nikomu nie trzeba przypominać, że otworzyliśmy się na cyfrowe rozwiązania jeszcze bardziej w związku z pandemią. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Do podobnej sytuacji może dojść w kontaktach biznesowych, gdzie coraz więcej firm rezygnuje z ręcznego parafowania, podpisywania dokumentów i przesyłania ich pocztą na rzecz kwalifikowanego e-podpisu, który pozwala sfinalizować proces biznesowy w ciągu kilku minut, w pełni online.
- mówi Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.