reklama
reklama

Cyfrowy dowód osobisty w aplikacji mObywatel - krok w dobrą stronę?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Cyfrowy dowód osobisty w aplikacji mObywatel - krok w dobrą stronę? - Zdjęcie główne

Aplikacja mObywatel została pobrana już przez ponad 8 milionów użytkowników. | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWedług zapowiedzi już wkrótce cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Będzie to możliwe po wprowadzeniu przepisów ustawy o aplikacji. Dokumenty elektroniczne będą zrównane i tak samo ważne z tymi fizycznymi.
reklama

Z cyfrowej wersji dowodu osobistego będzie można korzystać w sytuacji konieczności jego okazania np. w lotniskach czy w banku. 

- Zrównanie cyfrowej wersji dowodu osobistego z jego fizycznym odpowiednikiem to krok w dobrą stronę. Z pewnością ułatwi nam to życie w wielu sytuacjach. Coraz więcej spraw można zrealizować w formie cyfrowej. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba osób korzystających z aplikacji mObywatel, ale także choćby rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisywaniem dokumentów i zawieraniem umów online, przyspieszające wiele procesów biznesowych

- komentuje Jack Piekarski, założyciel SIGNUS. 

Aplikacja mObywatel zyskuje popularność wśród Polaków. Jej głównym zadaniem będzie wprowadzenie nowoczesnej, cyfrowej platformy do załatwiania różnych spraw urzędowych. Na przeszkodzie stanęły jednak zapisy prawne - aplikacja i jej cyfrowe dokumenty nie są jeszcze w pełni zrównane z analogicznymi dokumentami wydanymi w formie plastikowego dokumentu. 

reklama

reklama

Aplikacja mObywatel będzie służyć do realizowania płatności za usługi świadczone przez podmioty publiczne, będzie mogła służyć do uwierzytelniania profilu zaufanego, pozwoli też na logowanie do publicznych usług i systemów. 

Elektroniczne będą także legitymacje studenckie i uczniowskie - zatem dzięki aplikacji nie trzeba będzie nosić przy sobie fizycznie wydanych dokumentów. 

- Aplikację pobrało już niemal 8 mln Polek i Polaków. Świadczy to o naszej otwartości na rozwiązania cyfrowe. Od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Nikomu nie trzeba przypominać, że otworzyliśmy się na cyfrowe rozwiązania jeszcze bardziej w związku z pandemią. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Do podobnej sytuacji może dojść w kontaktach biznesowych, gdzie coraz więcej firm rezygnuje z ręcznego parafowania, podpisywania dokumentów i przesyłania ich pocztą na rzecz kwalifikowanego e-podpisu, który pozwala sfinalizować proces biznesowy w ciągu kilku minut, w pełni online.

reklama

- mówi Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama