reklama
reklama

Ceny mieszkań w Rzeszowie większe niż w innych miastach wojewódzkich? Jest drogo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ceny mieszkań w Rzeszowie większe niż w innych miastach wojewódzkich? Jest drogo - Zdjęcie główne

Jak kształtują się ceny mieszkań w Rzeszowie? | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościIle trzeba aktualnie zapłacić za metr kwadratowy nowego mieszkania w stolicy Podkarpacia? Okazuje się, że w porównaniu do średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – sporo.
reklama

Według informacji przekazanych przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Rzeszowie wyniosła w czerwcu 11,3 tys. zł. Niestety biorąc pod uwagę średnie zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw w stolicy Podkarpacia, jest to spory wydatek.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rzeszowscy pracownicy otrzymują średnie wynagrodzenie brutto rzędu 7 898 zł, co pozwala na kupno w tym mieście 0,70 metra kwadratowego mieszkania. Na większy metraż stać choćby mieszkańców Zielonej Góry (0,97 m2). Jak przekazują eksperci, najmniej korzystnie pod względem stosunku zarobków do cen mieszkań wypada Warszawa. W stolicy Polski za jedną przeciętną pensję mogliśmy kupić w połowie roku zaledwie 0,55 m2 nowego lokum.

reklama

Jak wynika z danych portali RynekPierwotny.pl i Unirepo.pl na rzeszowskim rynku nieruchomości pod koniec pierwszego półrocza dostępnych było 1 188 mieszkań z rynku pierwotnego i 1 900 z rynku wtórnego. Na 1 000 osób przypadało zatem 16 ofert mieszkań. Największą liczbą lokali przypadających na tysiąc osób mógł pochwalić się Wrocław. W czerwcu 2024 roku było to 25 ofert.

reklama

Spoglądając więc na pułap średnich zarobków, a także ceny mieszkań, zdecydowana większość mieszkańców stolicy Podkarpacia nie może sobie pozwolić na zakup wymarzonego mieszkania bez wzięcia kredytu hipotecznego.

Biorąc pod uwagę kredyt z 10-procentowym wkładem własnym i okresem spłaty wynoszącym 25 lat wyliczono, że singiel mógłby zakupić w Rzeszowie 30-metrową nieruchomość. Z kolei rodzinę 2+1 byłoby stać na mieszkanie o wielkości 56 metrów kwadratowych. Dla porównania, mieszkanie z największym, 40-metrowym metrażem mógł kupić na kredyt singiel w Zielonej Górze, a rodzina 2+1 – 76-metrowe lokum. Z kolei na najmniejsze – 23-metrowe mieszkanie stać było singla w Warszawie, a trzyosobową rodzinę na zaledwie 43 metry kwadratowe w stolicy

reklama

- przekazuje portal RynekPierwotny.pl.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama