reklama
reklama

Bobry szkodzą, zostaną odstrzelone? 555 osobników. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tłumaczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Bobry szkodzą, zostaną odstrzelone? 555 osobników. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tłumaczy - Zdjęcie główne

555 bobrów z terenu Podkarpacia zostanie odstrzelonych? RDOŚ tłumaczy medialne doniesienia. | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW internecie zrobiło się głośno za sprawą wiadomości o odstrzale 555 bobrów z terenu Podkarpacia. Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją, jakie szkody wyrządzają te osobniki i czy to wspomnianego odstrzału rzeczywiście dojdzie.
reklama

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze opublikowała na Facebooku sprawozdanie z posiedzenia Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. RDOŚ głosowała nad sprawą europejskiego bobra Castor fiber. Chodziło przede wszystkim o wydanie zgody na odstrzał bobrów. 

Fundacja nie zgadza się na odstrzał 

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze nie zgadza się na odstrzał bobrów z terenów województwa. Zdają sobie oni sprawę ze szkód, które wyrządzają, tak tłumacząc swoje stanowisko:

- W czasach, kiedy walczymy z coraz poważniejszą suszą i z zanikiem bioróżnorodności takie pomysły są bardziej niż niepokojące. Owszem- bobry powodują szkody, ale w porównaniu do usług ekosystemowych, jakie świadczą- w postaci retencji wód, kształtowania topoklimatu, wzmagania bioróżnorodności, kształtowania krajobrazu, i wielu, wielu innych, koszty szkód to kropla w morzu korzyści, jakie mamy z ich pracy i obecności. Bilans przemawia za ochroną bobrów(...) Oczekujemy, że interes przyrody, będzie brany pod uwagę, i że nie będzie jak było, w szczególności gdy sprawa dotyczy zwierząt, które swoimi działaniami zastępują alternatywne działania gospodarcze wartości wielu milionów złotych 

reklama

- tłumaczy FDP.

Głos sprzeciwu mają także niektórzy mieszkańcy Rzeszowa. W komentarzach pod wpisem fundacji znalazł się np. taki komentarz: - Czy możemy coś z tym zrobić jako społeczeństwo? Nie zgadzam się na tak krótkowzroczne wykorzystywanie przyrody. Przyroda nie powinna być tylko biznesem dla rolników i myśliwych. To bezcenne dobro każdego. - mówi pani Martyna. Takich komentarzy pojawiło się sporo. 

RDOŚ: Decyzja jeszcze nie zapadła

Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wyjaśnia, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła i aktualnie projekt zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie jest na etapie uzgodnienia z wojewodą podkarpackim. - Jest to już 3 zarządzenie w tym zakresie od 2016 r., kiedy pojawiło się obrocie prawnym po raz pierwszy.  Jest to kontynuacja racjonalnego zarządzenia populacją - słyszymy. 

reklama

Podpisany akt wejdzie w życie dopiero po 14 dniach od dnia opublikowania go w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. 

Rzecznik tłumaczy, że określony limit wynika z przeprowadzanej analizy, gdzie brana pod uwagę była efektywność odstrzału i usuwania tam w kontekście ilości szkód i wysokości wypłacanych odszkodowań.

- Kierując się średniorocznym pozyskaniem bobrów na terenie województwa podkarpackiego na poziomie około 180 osobników,  założyliśmy obniżenie limitu średniorocznego pozyskania z 300 do 185 osobników, zachowując taką samą proporcję między poszczególnymi ZO PZŁ. Podstawowym celem zarządzenia bobrowego jest ograniczanie szkód oraz minimalizację sytuacji konfliktowych z udziałem bobrów. Dodatkowo umożliwia limitowany odstrzały, co podnosi poziom akceptacji ochrony gatunkowej w społeczeństwie.

reklama

- tłumaczy Łukasz Lis.

Szkody ponoszą zwłaszcza rolnicy

Rzecznik RDOŚ zaznacza, że najbardziej cierpią rolnicy. Szkody wyrządzane przez bobry w ostatnim czasie oszacowano na następujące kwoty:

  • 2024 - 115 913,03 zł
  • 2023 - 164 779,33 zł
  • 2022 - 176 101,14 zł
  • 2021 - 152 067,08 zł
  • 2020 - 139 830,00 zł
 

- Najczęstsze szkody związane są z uszkadzaniem i powalaniem drzew oraz zatapianiem gruntów. Jednak najdotkliwsze szkody to te wyrządzane w budowlach stawów (np. zniszczone groble) oraz powierzchni gruntów (zapadające się tunele).

- tłumaczy główny specjalista RDOŚ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Rzeszów24.info | codziennie nowe informacje Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama