Maj to czas, w którym w polskich kościołach odbywają się uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. To wyjątkowe wydarzenie dla dzieci i ich rodzin, a także nieodłączny element tradycji i obyczajowości. Wraz z zaproszeniem na komunię pojawia się jednak często pytanie: ile wypada włożyć do koperty? Choć odpowiedź zależy od wielu czynników, od stopnia pokrewieństwa po lokalne zwyczaje, istnieją pewne ogólne kwoty, którymi kierują się goście.
Najważniejsze, żeby dać coś od serca. Dziecko i tak zapamięta bardziej obecność bliskich niż to, ile było w kopercie
– mówi pani Anna, babcia ośmioletniej Hani.
Chrzestni
Chrzestni pełnią szczególną rolę w życiu dziecka – duchową i wychowawczą. Z tego względu od nich oczekuje się największej hojności. Standardowo chrzestni wkładają do koperty kwotę od 500 do 1000 złotych. Często wybierają również dodatkowy prezent symboliczny np. pamiątkowy różaniec, złoty medalik czy elegancką Biblię. W niektórych rodzinach, kwota ta bywa jeszcze wyższa, jeśli chrzestny lub chrzestna są blisko związani z dzieckiem.
Dziadkowie
Dziadkowie zazwyczaj nie żałują wnukom serdeczności i wsparcia także finansowego. Wkładana przez nich do koperty kwota waha się przeważnie od 300 do 700 złotych. Często dziadkowie dodatkowo kupują także prezenty: eleganckie zegarki, dewocjonalia, a coraz częściej także praktyczne gadżety, jak hulajnogi elektryczne czy smartwatche. Jednak nawet symboliczna suma przekazana z sercem ma dla dziecka ogromną wartość.
Ciotki i wujkowie
W przypadku ciotek, wujków i dalszej rodziny rozpiętość kwot jest znacznie większa. Standardowe kwoty wahają się od 100 do 500 złotych, jednak zdarzają się przypadki hojnych wujków czy cioć, którzy wkładają nawet kilka tysięcy złotych, rekordowe przypadki sięgają 5000 zł. Wszystko zależy od relacji z dzieckiem, własnych możliwości finansowych oraz regionalnych zwyczajów. Część rodziny decyduje się również na zakup prezentów zamiast gotówki. Popularne nadal są rowery, laptopy czy biżuteria.
Czy pieniądze są najważniejsze?
Choć kwestie finansowe często wywołują napięcia i porównania, warto pamiętać, że I Komunia Święta to przede wszystkim wydarzenie religijne, a nie pokaz materialnej hojności. Dla dziecka najważniejsze są obecność bliskich, wspólna modlitwa oraz wsparcie duchowe. Kwota w kopercie powinna być dostosowana do naszych możliwości i nie powinna być powodem stresu czy wstydu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.