Reklama

30 milionów od rządu na Wisłokostradę. W 2026 mamy nią pojechać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na przełomie lutego i marca miasto ogłosi przetarg na budowę Wisłokostrady. Droga połączyć ma południowy Rzeszów z północnym, konkretnie al. Rejtana z ul. gen. Maczka. W ramach kolejnej edycji Rządowego Programu Dróg miasto otrzyma 30 milionów zł na tę inwestycję. Plany zakładają, że jeśli w tym roku wystartuje budowa, nowa droga zostanie oddana do użytku w 2026 roku.

Budowa Wisłokostrady coraz bardziej realna - napisał w mediach społecznościowych prezydent Konrad Fijołek. Rzeszów otrzymał 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łącznie do wykonania inwestycji przeznaczone zostanie 95 mln zł z budżetu państwa. 

Na liście podstawowej RFRD znalazło się ponad 100 zadań inwestycyjnych, które dzięki rządowemu wsparciu realizować będą podkarpackie samorządy. Wojewoda Ewa Leniart poinformowała 6 lutego w poniedziałek o wynikach naboru kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w regionie. Na Podkarpacie trafi łącznie 181 mln zł. 

- Kolejna transza naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg lokalnych na kwotę 181 mln zł da możliwość zrealizowania 106 zadań związanych z remontem, budową oraz przebudową dróg realizowanych zarówno przez jednostki szczebla powiatowego, jak też jednostki gminne w naszym województwie. 

- mówiła Ewa Leniar, wojewoda podkarpacki. 

Wisłokostrada będzie bardzo ważną inwestycją powstającą w następnych latach w Rzeszowie. Zadanie będzie realizowało połączenie między al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i w dalszej kolejności rozbudowie mostu Załęskiego i rozbudowie ul. Maczka. O tej budowie mówiło się od kilku dobrych lat. W 2017 roku firma Mosty Katowice oszacował koszt całościowy inwestycji. Opiewał on na kwotę ok. 100 mln złotych. Dziś mówi się o kwocie sięgającej nawet 180 mln. Ostateczną kwotę miasto pozna po ogłoszeniu przetargu. W ramach Polskiego Ładu miasto w ubiegłym roku uzyskało 65 mln zł. 

- Dzięki Wisłokostradzie kierowcy jadący z południa na północ miasta i dalej, np. do drogi ekspresowej S19 i autostrady A4 będą mogli ominąć zarówno centrum miasta, jak i mocno obciążone ruchem miejsca takie jak np. rondo Pobitno.

- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Droga będzie sporym ułatwieniem dla kierowców chcących przejechać z Nowego Miasta na Baranówkę, Miłocin i Staromieście. W 2015 roku powstał 700-metrowy odcinek łączący aleję Rejtana z nowym targowiskiem przy ulicy Dworaka. Miasto chce rozbudować czteropasmowy łącznik z al. Rejtana na Ciepłowniczą. 

Wisłokostrada

Projekt zakłada budowę drugiej nitki wzdłuż ul. Dworaka i dalej budowę dwóch pasów do w kierunku ul. Ciepłowniczej. Powstanie również 370-metrowy wiadukt nad torami w kierunku Rzeszów - Przemyśl. Nowa droga ma połączyć ul. Ciepłowniczą rondem, a drugie rondo znajdzie się wzdłuż mostu Załęskiego. Kierowcy w kierunku ul. Lubelskiej pojadą dwoma pasami. Przy drodze powstaną ścieżki dla rowerów i chodniki. 

Plany zakładają, że Wisłokostradą pojedziemy już w 2026 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy