reklama

18 lat temu odszedł Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa. Muzyk ma piękny mural w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

18 lat temu odszedł Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa. Muzyk ma piękny mural w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Mural Tadeusza Nalepy został odsłonięty we wrześniu 2023 roku. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości4 marca 2025 roku, mija dokładnie 18 lat od śmierci Tadeusza Nalepy – legendarnego muzyka, kompozytora i wokalisty, którego twórczość na zawsze wpisała się w historię polskiej muzyki. Był uważany za ojca polskiego bluesa, a jego utwory do dziś cieszą się ogromnym uznaniem fanów tego gatunku. W Rzeszowie cały czas o nim pamiętają, organizując co roku festiwal Breakout Days.
reklama

4 marca 2025 roku, mija dokładnie 18 lat od śmierci Tadeusza Nalepy – legendarnego muzyka, kompozytora i wokalisty, którego twórczość na zawsze wpisała się w historię polskiej muzyki. Był uważany za ojca polskiego bluesa, a jego utwory do dziś cieszą się ogromnym uznaniem fanów tego gatunku.

Kim był Tadeusz Nalepa?

Tadeusz Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu, niedaleko Rzeszowa. Już od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny, a jego kariera nabrała rozpędu w latach 60. XX wieku, kiedy założył legendarną grupę Breakout. To właśnie z tym zespołem stworzył jedne z najważniejszych utworów w historii polskiego bluesa i rocka.

reklama

Breakout, założony w 1968 roku, stał się ikoną polskiej sceny muzycznej. Współpracując z Mirą Kubasińską – prywatnie swoją żoną – Nalepa nagrał niezapomniane albumy, takie jak „Blues”, „Na drugim brzegu tęczy” czy „70a”. Do największych przebojów zespołu należą: „Kiedy byłem małym chłopcem” – absolutna klasyka polskiego bluesa, „Oni zaraz przyjdą tu” – utwór o niepokojącym, psychodelicznym brzmieniu oraz „Modlitwa” – poruszający tekst i niesamowita melodia.

Dziedzictwo i wpływ na polską muzykę

Tadeusz Nalepa wywarł ogromny wpływ na rozwój polskiego bluesa i rocka. Jego charakterystyczne gitarowe riffy, emocjonalny wokal i autentyczne teksty sprawiły, że stał się niekwestionowaną legendą. Dzięki jego twórczości blues w Polsce zyskał ogromną popularność i znalazł swoje stałe miejsce na muzycznej mapie kraju. Po rozpadzie Breakoutu Nalepa kontynuował karierę solową, pozostając wiernym bluesowi. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami i inspirował kolejne pokolenia muzyków.

reklama

Dziś, 18 lat po jego śmierci, jego muzyka wciąż żyje w sercach fanów. Młodzi artyści często sięgają po jego kompozycje, a utwory Nalepy nadal rozbrzmiewają na koncertach i festiwalach bluesowych.

Mural Tadeusza Nalepy przy Hetmańskiej 43. Fot. Michał Toś

Mural na Hetmańskiej w Rzeszowie

Mural upamiętniający Tadeusza Nalepę w Rzeszowie został odsłonięty 16 września 2023 roku, podczas festiwalu Breakout Days. Znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 43, gdzie artysta mieszkał w latach 1945–1955.

Tadeusz Nalepa to postać, której wkład w polską muzykę trudno przecenić. Jego utwory są ponadczasowe, a on sam pozostaje inspiracją dla wielu artystów. Warto pamiętać o jego dorobku i pielęgnować dziedzictwo, które nam pozostawił.

reklama

Zobaczcie, jak wygląda jego mural w Rzeszowie. Galeria zdjęć na końcu artykułu 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo