Reklama

16,5 milionów euro dla lotniska. Będzie rozbudowa portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

16,5 milionów euro dla lotniska. Będzie rozbudowa portu lotniczego Rzeszów-Jasionka - Zdjęcie główne

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie, kwotą ponad 16,5 mln euro, ważnych inwestycji infrastrukturalnych dla podrzeszowskiego lotniska | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie, kwotą ponad 16,5 mln euro, ważnych inwestycji infrastrukturalnych dla podrzeszowskiego lotniska. Najważniejszym punktem modernizacji będzie budowa drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m, a także przebudowa drogi startowej na odcinku 1800 m.

W Europie wybrano 22 projekty, do dofinansowania z instrumentu „Łącząc Europę”, z czego pięć z Polski, a dwa z lotniska w Jasionce. Na obie inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, lotnisko dostanie do 50% dotacji z Komisji Europejskiej. Założeniem projektu jest modernizacja istniejącej infrastruktury portu lotniczego Rzeszów-Jasionka tak, aby była lepiej przystosowana do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.

Lotnisko w Jasionce to w ostatnim czasie jedno z najpopularniejszych lotnisk w Europie. Odgrywa ono kluczową rolę przy przerzucie amerykańskich żołnierzy w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO. Na płycie lotniska cały czas meldują się samoloty transportowe ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy. - Jest to kluczowe lotnisko i bardzo znane na całym świecie, ale patrzymy również w przyszłość. Musimy widzieć strategicznie odbudowę Ukrainy, dlatego nasz port musi być rozbudowywane - mówił w TVP Info Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa. 

- Chcemy, by nasze lotnisko rozwijało się i przyjmowało jeszcze więcej samolotów. Zwiększymy częstotliwość operacji do wykonywania ich przez 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Dlatego rozbudowana zostanie droga kołowania, by samoloty szybciej mogły zjeżdzać z drogi startowej, robiąc miejsce dla innych samolotów. Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania poprawi możliwości operacyjne lotniska oraz zwiększy przepustowość istniejącego pasa startowego, co przełoży się na możliwość zwiększenia liczby operacji lotniczych.

- mówi Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy portu lotniczego Jasionka. 

– Nasze starania o wsparcie dla lotnisk regionalnych przyniosły efekt. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy nam w tym pomogli. Wiele razy mówiłem o potrzebie wsparcia portów regionalnych na forum europejskim. Jak ważny jest Port Lotniczy w Jasionce, pokazały ostatnie miesiące, po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. To ważna i strategiczna instytucja nie tylko dla województwa. Planowane inwestycje pozwolą na dalszy rozwój naszego lotniska, dlatego cieszę się, że już wkrótce zaczną być realizowane

- mówił na łamach rzeszowairport.pl, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Realizacja projektu ma na celu poprawę parametrów technicznych i zwiększenia bezpieczeństwa operacji lotniczych na istniejącej drodze startowej, która co warto zaznaczyć, należy w tej chwili do najdłuższych w kraju i wynosi ponad 3200 metrów

- Naszym celem jest rozwój lotniska Rzeszów-Jasionka w perspektywie długoterminowej. Dlatego bardzo się cieszę, że działania, jakie podjęliśmy ostatnimi czasy, celem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zostały zwieńczone podpisaniem umowy dla tych dwóch niezwykle istotnych dla lotniska projektów.

- podkreśla Adam Hamryszczak, prezes podrzeszowskiego lotniska.

Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku, drugi – rok później. Projekty współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy