reklama
reklama

15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. Będą utrudnienia w ruchu spowodowane przemarszem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. Będą utrudnienia w ruchu spowodowane przemarszem - Zdjęcie główne

15 sierpnia od godziny 10.20 do godz. 11.00 przewidziany jest przemarsz pododdziałów wojska | foto Lubelski Urząd Wojewódzki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWe wtorek (15 sierpnia) w Rzeszowie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. Urząd Miasta Rzeszowa informuje o tym, co się będzie działo oraz o chwilowych przerwach w kursowaniu autobusu, oraz utrudnieniach na drogach.
reklama

W Rzeszowie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. Informujemy o utrudnieniach, które wystąpią w czasie przemarszu pododdziałów wojska. 

Święto Wojska Polskiego - przemarsz wojska przez ulice Rzeszowa

Od godziny 10.20 do godz. 11.00 przewidziany jest przemarsz pododdziałów wojska przez następujące ulice: Reformacką, Langiewicza, Hoffmanowej, Mochnackiego, rondo Pakosława, al. Cieplińskiego na wysokości pomnika gen. W. Sikorskiego.

reklama

W tym czasie mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w ruchu autobusów MPK. - Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość - informuje Urząd Miasta Rzeszowa. 

15 sierpnia - data szczególna

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości. Mijają sto dwa lata od zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień 15 sierpnia, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.

reklama

Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”. Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego.

15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W  bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych. 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.

reklama

15 sierpnia to także święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama