reklama
reklama

Zostawione na środku chodnika lub rzucone obok jezdni. Mieszkańcy Rzeszowa skarżą się na zaparkowane hulajnogi

Opublikowano:
Autor:

Zostawione na środku chodnika lub rzucone obok jezdni. Mieszkańcy Rzeszowa skarżą się na zaparkowane hulajnogi  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sygnały czytelnikówMieszkańcy Rzeszowa nie podoba się sposób w jaki użytkownicy parkują elektryczne hulajnogi na terenie miasta. Zagraża to przede wszystkim niepełnosprawnym i niewidomym.
reklama

Rzeszów jest jednym z kilkunastu miast w Polsce, po którym można przemieszczać się elektryczną hulajnogą. Pojazdy takich firm jak Lime, czy Blinkee umożliwiają poruszanie się po mieście na jednośladzie, omijając korki i korzystając przy tym np. z korzystnej pogody. Coraz częściej takie rozwiązanie wybierają nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby w średnim wieku, które dojeżdżają w ten sposób do pracy. 

reklama

Od kilku miesięcy istnieje jednak pewien problem. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia skarżą się, że hulajnogi są zaparkowane w nieprawidłowy sposób. Użytkownicy pozostawiają je na środku chodnika, w strefach na to nieprzeznaczonych. Często można zauważyć leżące hulajnogi obok dróg, wywrócone pod nogami przechodniów. Jest to spory kłopot nie tylko dla osób spacerujących, ale przede wszystkim dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku lub niewidomych, którzy mogą potknąć się i wyrządzić sobie w ten sposób krzywdę. 

- Zawsze wtedy schodzę z roweru, przenoszę hulajnogę (ignoruję alarm) i jadę dalej.To jest bardzo irytujące, ale tyle mogę zrobić. Trzeba myśleć również o osobach niewidomych, dla których hulajnoga na środku to bardzo duże zagrożenie. 

reklama

 - podkreśla na jednej z rzeszowskich grup na Facebooku zirytowany mieszkaniec. 

Odpowiednie regulacje, zmieniające przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, weszły w życie 20 maja 2021.  Parkowanie dozwolone jest wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, a jeżeli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, zachowując co najmniej 1,5 m przejścia. Za niedostosowanie się do nich można otrzymać mandat karny (zgodnie z obowiązującym taryfikatorem) w wysokości 100 zł. Użytkownicy hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego – podobnie jak rowerzyści – zobowiązani są do poruszania się po ścieżce rowerowej. W innym wypadku grozi im mandat w wysokości 100 złotych. Pierwszeństwo na chodniku zawsze ma pieszy. Oczywiście nie można poruszać się hulajnogą po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka ilość we krwi grozi karą 1000 zł. 

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama