reklama

Nieregularne miesiączki – kiedy kobieta powinna zbadać swoją płodność?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały sponsorowane

Nieregularne miesiączki – kiedy kobieta powinna zbadać swoją płodność? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

Zdjęcie poglądowe | foto Materiały sponsorowane

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PromowaneGdy miesiączka pojawia się raz na kilka tygodni, a innym razem nie występuje wcale, warto sprawdzić, czy owulacja przebiega prawidłowo. Nieregularny cykl miesiączkowy może być objawem zaburzeń hormonalnych, zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub przedwczesnego wygasania czynności jajników. Kobietom z tego typu problemami pomaga Klinika Bocian w Rzeszowie – ośrodek zajmujący się diagnostyką i leczeniem niepłodności
reklama

 Czym tak właściwie jest nieregularny cykl? 

 Cykl miesiączkowy uznaje się za regularny, gdy jego długość mieści się w zakresie od 21 do 35 dni i powtarza w takich samych odstępach. Nieregularność cyklu oznacza natomiast wyraźne wahania w czasie jego trwania – np. raz 24, innym razem 40 dni – a także sytuacje, w których miesiączka występuje sporadycznie lub całkowicie zanika. Wówczas, warto poczynić pierwsze kroki diagnostyczne, gdyż nieregularne miesiączki mogą świadczyć min. o problemach hormonalnych, a także prowadzić do trudności z uzyskaniem ciąży. 

 Co może oznaczać nieregularny cykl? 

 Zmienność cyklu miesiączkowego to jeden z częstszych objawów zaburzeń hormonalnych, które wpływają na dojrzewanie komórki jajowej i przebieg owulacji. Brak regularnej owulacji utrudnia zajście w ciążę, nawet jeśli miesiączki pojawiają się co jakiś czas. Nieregularne krwawienia mogą być związane z takimi schorzeniami jak zespół policystycznych jajników (PCOS), hiperprolaktynemia, choroby tarczycy czy przedwczesne wygasanie czynności jajników. 

reklama

 Nieregularne miesiączki a płodność 

 Nie każdy cykl owulacyjny kończy się miesiączką, ale brak regularnych miesiączek często wiąże się z brakiem owulacji – a to bezpośrednio wpływa na możliwość zajścia w ciążę. Trudno określić, kiedy dokładnie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a czasem proces ten nie zachodzi wcale. Właśnie dlatego przy zaburzeniach cyklu warto przyjrzeć się swojej płodności bliżej. Jednym z podstawowych kroków diagnostycznych jest ocena rezerwy jajnikowej, czyli sprawdzenie, jaką zdolność do produkcji komórek jajowych mają jajniki. Pomaga w tym oznaczenie poziomu AMH – hormonu antymüllerowskiego. To proste badanie krwi, niewymagające wcześniejszego przygotowania, możliwe do wykonania w dowolnym dniu cyklu. Niska rezerwa jajnikowa może świadczyć o ograniczonych szansach na naturalne poczęcie i być sygnałem, że z decyzją o macierzyństwie nie warto zwlekać. Wynik badania dostarcza ważnych informacji o potencjale rozrodczym i ułatwia lekarzowi zaplanowanie dalszego postępowania diagnostycznego lub leczenia. 

reklama

 Gdzie szukać pomocy? 

 Klinika Bocian w Rzeszowie to jedno z miejsc na Podkarpaciu, gdzie kobiety mogą wykonać diagnostykę płodności, w tym oznaczyć poziom AMH, skonsultować cykl miesiączkowy i – w razie potrzeby – rozpocząć leczenie pod okiem doświadczonych specjalistów. Ośrodek mieści się przy ul. Podwisłocze 31. Na wizytę można umówić się osobiście rejestracji placówki lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. +48 17 859 81 10. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo