Reklama

Zagryzają psy i zwierzęta hodowlane. Coraz więcej wilków na Podkarpaciu. Gminy wydają oświadczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Zagryzają psy i zwierzęta hodowlane. Coraz więcej wilków na Podkarpaciu. Gminy wydają oświadczenia - Zdjęcie główne

Coraz więcej wilków na Podkarpaciu. Gminy wydają oświadczenia | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Wilki w Polsce są zwierzętami chronionymi. Szacuje się, że na Podkarpaciu jest ich już prawie 800. Ich populacja co roku się zwiększa. Wilki od jakiegoś czasu stanowią problem. Dzika zwierzyna wyrządza szkody, a podkarpackie gminy apelują - nie zostawiajmy resztek jedzenia na zewnątrz, nie puszczajmy psów wolno przy leśnych terenach i nie pozostawiajmy dzieci bez opieki.

Jakiś czas temu głośno było o gminie Orły w województwie podkarpackim. Na terenie gminy zauważono watahę wilków. Wójt zwrócił się do mieszkańców, aby ci dokładnie zamykali swoje posesje i zachowali szczególną ostrożność podczas pobytu na świeżym powietrzu. 

W oświadczeniu gminy prosi się o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się pożywieniem dla dzikiej zwierzyny. Wójt podkreślił także, że nieodpowiedzialne zachowanie może ułatwić zadanie wilkom i sprowadzić je na dany teren. 

Wilki widziane były w okolicach Przemyśla. Tam zdarzały się przypadki, kiedy mieszkanka okolicznej miejscowości widziała na własne oczy wilka trzymającego w pysku rasowego psa. Ze statystyk RDOŚ wynika, że tylko w roku 2021 do urzędu wpłynęło ok. 80 zgłoszeń na szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę. Wypłacono 128 tys. zł zadośćuczynienia za zabicie łącznie kilkudziesięciu psów rasowych, owiec, jeleni hodowlanych, danieli, koni i bydła.

Niedaleko Brzozowa doszło do incydentu pomiędzy dzikimi zwierzętami a pracownikami leśnymi. Mężczyźni zostali zaatakowani przez wilki podczas pracy w brzozowskim lesie. Do obrony mieli piły spalinowe, którymi udało się im się obronić. Ostatecznie nikomu nic się nie stało. Według relacji jednego z pilarzy dwa wilki zaatakowały go od przodu, a trzeci od tyłu. Na pomoc ruszył mu kolega. Mężczyźni zaczęli odganiać się od wilków za pomocą pił spalinowych. Całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Z relacji mieszkańców Brzozowa ataki wilków nie są niczym nowym. W miejscowości widziana była wataha, która nie boi się ludzi. Co w takim razie? Czy wilki mogą zostać odstrzelone? Decyzję podjąć może jedynie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. 

Rozmowę z pilarzami opublikował na YouTubie kanał tvPodkarpacie.pl 

O ataku wilków ponownie usłyszeliśmy w gminie Bukowsko. Wilki widziane na terenie miejscowości w odległości 100 metrów od domostwa zagryzły psa. Takie zdarzenia powtarzały się, stąd wójt Bukowska wystosował w sieci oświadczenie:

W 2018 roku wilk zaatakował w gminie Cisna w miejscowości Strzebowniska. Dzikie zwierzę zbliżyło się bardzo blisko domostwa i rzuciło na dzieci bawiące przed domem. Ucierpiała 8-letnia dziewczynka, która z obrażeniami nóg została przewieziona do szpitala. Krzyk zaalarmował rodziców, którzy przegonili agresywne zwierzę. We wsi Przysłup po tym incydencie doszło do kolejnego ataku wilka na dziecko. 10-latek został dotkliwie pogryziony i również trafił do szpitala. Rozgłośnia radiowa RMF FM poinformowała o zorganizowanej obławie na zwierzę. Myśliwi szybko odnaleźli i zastrzelili niebezpiecznego drapieżnika. Zwłoki wilka zostały zbadane pod kątem wścieklizny, która w późniejszym czasie została potwierdzona. 

Przypadki ataku wilków odnotowano także pod Rzeszowem w dwóch miejscowościach - Malawa oraz Kielnarowa. O sprawie pisało Korso24.pl TUTAJ .Właściciel wskutek ataku dwóch osobników stracił ukochanego czworonoga.

W Bieszczadach również nierzadko dochodzi do ataku ze strony wilków. Znaleziono tam zwłoki jelenia w centrum miejscowości Żubracze, w gminie Cisna. Wszystko wskazuje na to, że zwierzę uciekając przed wilkami, zaplątało się w przydrożnych barierkach i tam zostało pożarte.

Województwo podkarpackie poszczycić się może największymi populacjami wilków. Ich występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tymi gatunkami nie należy do rzadkości. Coraz częściej niestety pojawiają się w pobliżu zabudowań ludzkich. Tak też było pod Rzeszowem w Bratkowicach i Trzcianie w gminie Świlcza. 

- Kilka dni temu dwa wilki widziałem w rejonie Dąbrów i Zapola (dzielnice Bratkowic - przyp. redakcja). Początkowo myślałem, że to bezpańskie psy, ale przypatrując się im, nie mam wątpliwości, że były to wilki. Pomiędzy Bratkowicami,a Trzcianą są pola i łąki. W okolicy nie brakuje lasów. One chodzą właśnie po tych łąkach.

- mówi jeden z mieszkańców Bratkowic. 

Darmowe zdjęcia Wilk

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej. Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie) należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

Czy wilk może zaatakować człowieka? Zdaniem ekspertów leśnictwa zwierzęta te bardzo rzadko zbliżają się do ludzi i unikają z nimi bezpośredniego kontaktu. Robert Mysłajek, autor książki pt. "Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami", pisał w niej, że bliżej ludzi podchodzą jedynie osobniki młodociane, chore, zranione lub w okresie habituacji. W takim wypadku należy bezzwłocznie zawiadomić służby. Poradnik do przeczytania TUTAJ.

Pod koniec 2005 r. powstała „Strategia ochrony i gospodarowania populacją wilka w województwie podkarpackim”. Zakładanym celem tego opracowania było stworzenie warunków dla utrzymania populacji wilka w województwie podkarpackim, z jednoczesnym zabezpieczeniem interesów gospodarczych człowieka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy