Tradycja Świąt Wielkanocnych wskazuje, że zanim nastanie radość ze Zmartwychwstania Pańskiego, Jezus Chrystus po męczeńskiej śmierci został złożony do grobu. Dlatego też w kościołach co roku wierni przygotowują specjalne miejsce, w których symbolika jest wyjątkowo przejmująca. Postać Chrystusa złożonego w kamiennej grocie i owinięta białymi chustami, a także przystrojona wiatami i roślinami może wywierać spore wrażenie. Nie inaczej było w tym roku.
Zwiastunem radosnego zmartwychwstania jest z kolei poświęcenie pokarmów w Wielkanocną Sobotę, która jest kontynuacją rozpoczętego w Wielki Czwartek Triduum Paschalnego. Także i w tym roku w koszyczkach rzeszowian i przyjezdnych znalazły się jajka, chleb, sól, mięsiwo i więdliny, ale także chrzan, owoce czy woda. Dodatkowo święconki były pięknie przystrojone kwiatami, bukszpanem, wielkanocnymi barankami, kurczaczkami i króliczkami. W kościołach pojawiły się tłumnie całe rodziny z dziećmi, co jest znakomitym przykładem na kultywowanie wielowiekowej tradycji.
My odwiedziliśmy dzisiaj kilka rzeszowskich świątyń, w których uwieczniliśmy te piękne chwile. Pojawiliśmy się w kościele p.w. Opatrzności Bożej na ul. Witolda Świadka, kościele p.w. Świętego Krzyża na ul. 3 Maja, kościele p.w. św. Wojciecha i Stanisława na pl. Farnym, a także kościele p.w. Chrystysa Króla przy ul. księdza Jałowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.