Tradycja święcenia pokarmów przez kapłanów dzień przed niedzielą zmartwychwstania pańskiego, jest znana w Polsce od wieków. W tradycji katolickiej to symbol Zmartwychwstania i Życia, a co za tym idzie zbawienia dokonującego się dzięki ofierze poniesionej przez Jezusa Chrystusa na krzyżu. Święconka ma również wydźwięk szacunku wobec pożywienia, które jest dostarczane dzięki płodom rolnym.
Co powinno się znaleźć w naszych koszyczkach? Według tradycji nie może zabraknąć oczywiście jajek będących symbolem nowego życia i płodności. Wielkanocny baranek jest z kolei wspomnieniem zmartwychwstania pańskiego i zwycięstwa nad śmiercią. Podobnie jest w przypadku chleba będącego podstawowym pokarmem, który zapewnia nam wyżywienie i jest symbolem pracy ludzkich rąk. Wędliny i kiełbasy od wieków były natomiast zwiastunem dostatku. Ponadto należy pamiętać o soli, pieprzu i chrzanie, które jako przyprawy zabezpieczają przed zepsuciem, a także w odpowiednich proporcjach – mają zapewnić zdrowie, witalność i siłę.
W odświętnym czasie znaczenie ma także wyjątkowe przystrojenie święconki, które wykonuje się za pomocą pięknych serwetek, a także roślin takich jak bukszpan oraz kolorowe wiosenne kwiaty.
W jakich godzinach odbywa się święcenie pokarmów w największych kościołach w Rzeszowie? Sprawdźcie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.