reklama

Schrony i miejsca ukrycia w podkarpackich miastach. Są miejscowości, gdzie jest z tym bardzo źle [ZDJĘCIA, LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Gdzie będzie można się schronić w razie niebezpieczeństwa? Straż pożarna zakończyła kontrolę schronów i miejsc ukrycia w całym kraju. - W schronach jest ponad 300 tysięcy miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia ponad 47 mln osób - wskazał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak. Poznaj takie miejsca na Podkarpaciu.
reklama

Zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie rozpoczęła się inwentaryzacja miejsc ukrycia oraz schronów w całym kraju. Teraz poznaliśmy efekty tej pracy. - W schronach jest ponad 300 tysięcy miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia ponad 47 mln osób - wskazał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak. - Nie robiliśmy tej inwentaryzacji tylko ze względu na wojnę, ale także i anomalie pogodowe, które mogą być bardzo groźne.

W 2014 roku poseł Józef Rojek zapytał Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jaką liczbą schronów dysponujemy w skali kraju. Okazuje się, że schronów przeciwatomowych mamy 91, z tego 90 na Podkarpaciu i… jeden w województwie opolskim. W naszym regionie w teorii schronienie jest dla 11,5 tysiąca osób. Jak to wygląda teraz? Są miasta, które są "nasycone" schronami i miejscami ukrycia - jak na przykład Stalowa Wola (51 schronów dla 4702 osób), albo Mielec, a są także i "białe plamy". W oczy rzuca się mała ilość schronów w Rzeszowie!

- Nie mamy na terenie Tarnobrzega obiektów typowo ochronnych, schronów, ale posiadamy, jak każde inne miasto, miejsca do ukrycia, a tymi mogą być piwnice i garaże podziemne pod budynkami jedno i wielorodzinnymi, obiektami użyteczności publicznej.

- mówił nam kilka miesięcy temu Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Co i jak?

Miejsca doraźnego schronienia to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły - miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić. Miejsca ukrycia to są niehermetyczne schrony czyli nie spełniają znamion schronu. Schrony, których jest około 2 tysięcy, to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami.

Sprawdź aplikację

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację. W ten sposób każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. - Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia - zaznaczył komendant główny.

W naszej galerii zobaczycie schrony i miejsca ukrycia w największych miastach Podkarpacia.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama