Reklama

Budżet na 2023 rok przyjęty. "Przed nami potężne wyzwanie" - mówił marszałek Władysław Ortyl [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Na ostatniej sesji sejmiku wojewódzkiego radni przyjęli budżet Podkarpacia na 2023 rok. 55 procent środków z niego przeznaczonych jest na inwestycje. - Przed nami potężne wyzwanie - podsumował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Budżet województwa podkarpackiego na 2023 rok został przyjęty, a podczas debaty dyskusja była gorąca. Marszałek Władysław Ortyl omówił autopoprawki wniesione do projektu budżetu, którego pierwsze czytanie odbyło się na poprzedniej sesji sejmiku. Wśród nich znalazła się choćby dotacja dla Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu w wysokości 10 mln złotych na utworzenie pododdziału kardiochirurgii w ramach istniejącego oddziału kardiologii oraz 200 tys. dla Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na działania związane z audytem i standaryzacją szlaków turystycznych na Podkarpaciu.

Marszałek zakończył swoje wystąpienie podając najważniejsze kwoty w projekcie budżetu na 2023 rok:

- Po uwzględnieniu opracowanych przez zarząd województwa autopoprawek plan dochodów budżetu województwa podkarpackiego na 2023 rok wyniesie 1 mld 833 mln zł i pozostał bez zmian w stosunku do przedłożonego państwu radnym projektu budżetu. Plan wydatków wyniesie 2 mld 058 mln zł - został zwiększony o kwotę 10,7 mln zł w stosunku do projektu budżetu. O tę kwotę zwiększyły się wydatki majątkowe, które wyniosą 1 mld 145 mln zł i stanowić będą 55,6% wydatków ogółem. Podkreślam to, aby pokazać, że jest to budżet proinwestycyjny – mówił marszałek Ortyl prezentując projekt budżetu.

Po omówieniu projektu budżetu przez marszałka zostały przedstawione opinie, m.in. Komisji budżetu, mienia i finansów, a także Regionalnej Izby Obrachunkowej, które są niezbędne w procesie procedowania nowego budżetu. Po tym punkcie rozpoczęła się debata radnych. Po jej zakończeniu, tuż przed głosowaniem, głos zabrał Bogdan Romaniuk, który w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do opozycji o przyjęcie projektu budżetu:

Z kolei Piotr Tomański, szef klubu radnych Kolicji Obywatelskiej, powiedział, że jego klub oraz radni PSL wstrzymają się od głosowania. Ostatecznie za przyjęciem budżetu głosowało 23 radnych, sześciu wstrzymało się od głosowania, a jeden radny był przeciw.

- Wszyscy wiemy, że czas jest trudny, wyzwań jest dużo, chcielibyśmy, aby ten budżet został w jak największym zakresie zrealizowany, a będzie to możliwe przy dalszym naszym współdziałaniu na arenie sejmiku – powiedział marszałek Ortyl.

W przyjętym budżecie największe nakłady, jeżeli chodzi o inwestycje, zostaną przeznaczone na budowy i remonty dróg. Istotnym zadaniem jest m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej 878 na odcinku od granicy Rzeszowa (ul. Lubelska) do drogi wojewódzkiej 869 – koszt inwestycji to 71,0 mln zł. Równie duże kwoty w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na inwestycje kolejowe. Wydatki w tym zakresie dotyczyć będą przede wszystkim zakupu taboru kolejowego. W budżecie znalazły się także duże kwoty na działania w sferze ochrony zdrowia, czyli na  modernizacje obiektów oraz zakupy sprzętu medycznego.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy