Biorąc pod uwagę cały 2022 rok, przeciętna długość życia kobiet w województwie podkarpackim wyniosła 82,5 roku, a mężczyzn 74,7 roku. Spoglądając na krajowych „rekordzistów”, wychodzi na to, że na Podkarpaciu żyje się całkiem długo. Najdłuższe przeciętne trwanie życia kobiet odnotowano w woj. podlaskim (82,6 roku), a mężczyzn w woj. małopolskim (74,9 roku).
Jednocześnie długość życia w 2022 roku zwiększyła się w porównaniu do roku poprzedniego (2021), odpowiednio o 2 lata (mężczyźni) oraz 1,9 roku (kobiety). Duży wpływ na taką sytuację miała w latach 2020-2021 pandemia koronawirusa COVID-19 i związana z nią zwiększona liczba zgonów. Warto jednak podkreślić, że wskaźniki nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii z 2019 roku, kiedy kobiety na Podkarpaciu żyły średnio 83,2 roku, a mężczyźni 75,4 roku.
Dlaczego jednak długość życia mężczyzn w naszym kraju jest z reguły o dobre kilka lat krótsza od długości życia kobiet? Według ekspertów, duży wpływ ma na to stan zdrowia, a także dbanie o nie. Mężczyźni wciąż rzadziej od kobiet decydują się na wizyty u lekarzy, a nierzadko zdarza się, że odpowiednio wczesne wykrycie poważnej choroby może uratować nam życie.
Według obserwacji lekarzy to także mężczyźni wykazują więcej zachowań autodestrukcyjnych i wbrew pozorom są słabsi psychicznie. Częściej też stosują niekorzystną dla zdrowia dietę, której następstwem bywają choroby układu krążenia. Nie bez znaczenia są także używki, które bywają powodem nowotworów i poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. To także mężczyźni wciąż częściej bywają ofiarami wypadków drogowych, a także zabójstw.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.