reklama
reklama

Kolejna ofiara Legionelli w Rzeszowie. Po badaniach potwierdzono 12 przypadków ognisk. Gdzie znaleziono bakterię?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Kolejna ofiara Legionelli w Rzeszowie. Po badaniach potwierdzono 12 przypadków ognisk. Gdzie znaleziono bakterię? - Zdjęcie główne

Jak wygląda sytuacja z legionellozą w Rzeszowie? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpaciePiątek przyniósł informację o kolejnym zgonie osoby chorującej na legionellozę. Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w Rzeszowie zmarły już 22 osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. Nie stwierdzono za to kolejnych przypadków zachorowań.
reklama

Do dzisiaj (8 września) szpitale odnotowały 166 przypadków pacjentów hospitalizowanych ze względu na ognisko zakażeń Legionellą na Podkarpaciu. Większość z nich to mieszkańcy Rzeszowa (112 osób) oraz powiatu rzeszowskiego (38 osób). Pozostali pacjenci to mieszkańcy powiatów: dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, łańcuckiego, jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz opolskiego w woj. lubelskim.

Niestety w ciągu ostatniej doby powiększyła się liczba osób chorych na legionellozę, które zmarły. Aktualnie jest ich już 22. Wszystkie z nich to pacjenci w wieku od 53 do 98 lat. Pacjenci posiadali choroby współistniejące i w dużej mierze były leczone onkologicznie. Tym samym zmarli to osoby, które miały obniżoną odporność organizmu.

reklama

Jak poinformował Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, prowadzone wciąż dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że w 54 próbkach wody pobranych do badań jeszcze w sierpniu, potwierdzono 12 przypadków obecności bakterii Legionella pneumophila. Wśród nich trzy dotyczą obiektów użyteczności publicznej, a pozostałe mieszkań osób, u których potwierdzono zakażenie. Dodajmy, że wcześniej sanepid zapewnił, że wyniki badań wykluczyły, że miejska sieć wodociągowa stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Jednocześnie poinformowano, że wodę z rzeszowskich kranów można bezpiecznie spożywać, bez obaw o zakażenie.

reklama

W okresie od 18 sierpnia do 4 września przeprowadzono 238 kontroli obiektów, pobrano 182 próbek wody ciepłej i zimnej, wydano 6 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Zalecono m.in: dokonywanie przeglądu technicznego instalacji, sprawdzanie temperatury wody, przeprowadzenie czyszczenia i dezynfekcji instalacji. Badania wody  zimnej w miejscach podawania do sieci nie potwierdziły obecności bakterii z rodzaju Legionella. W dniach 29 sierpnia – 1 września przeprowadzono również badania kontrolne wody po wykonanej w dniach 26-27 sierpnia dezynfekcji sieci wodociągowej na terenie miasta Rzeszowa i okolic, które potwierdzają przydatność wody do spożycia

-  przekazuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

reklama

W ramach dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzane są badania środowiskowe, które dotyczą ciepłej i zimnej wody, brane są również pod uwagę warunki atmosferyczne, istniejące  instalacje chłodnicze, te ostatnie głównie na terenie miasta Rzeszowa a także awaryjność i realizowane modernizacje sieci wodociągowych. Dochodzenie epidemiologiczne obejmuje również badania genetyczne próbek pobranych od osób chorych i przebywających szpitalach. Dochodzenie epidemiologiczne  prowadzone  w ognisku w Rzeszowie jest  długotrwałym procesem zbierania i analizowania wszystkich informacji otrzymywanych w ramach prowadzonych wywiadów i badań w tym porównania sekwencji genetycznych bakterii w poszczególnych lokalizacjach

- czytamy w komunikacie WSSE.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama