Do dzisiaj (8 września) szpitale odnotowały 166 przypadków pacjentów hospitalizowanych ze względu na ognisko zakażeń Legionellą na Podkarpaciu. Większość z nich to mieszkańcy Rzeszowa (112 osób) oraz powiatu rzeszowskiego (38 osób). Pozostali pacjenci to mieszkańcy powiatów: dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, łańcuckiego, jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz opolskiego w woj. lubelskim.
Niestety w ciągu ostatniej doby powiększyła się liczba osób chorych na legionellozę, które zmarły. Aktualnie jest ich już 22. Wszystkie z nich to pacjenci w wieku od 53 do 98 lat. Pacjenci posiadali choroby współistniejące i w dużej mierze były leczone onkologicznie. Tym samym zmarli to osoby, które miały obniżoną odporność organizmu.
Jak poinformował Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, prowadzone wciąż dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że w 54 próbkach wody pobranych do badań jeszcze w sierpniu, potwierdzono 12 przypadków obecności bakterii Legionella pneumophila. Wśród nich trzy dotyczą obiektów użyteczności publicznej, a pozostałe mieszkań osób, u których potwierdzono zakażenie. Dodajmy, że wcześniej sanepid zapewnił, że wyniki badań wykluczyły, że miejska sieć wodociągowa stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Jednocześnie poinformowano, że wodę z rzeszowskich kranów można bezpiecznie spożywać, bez obaw o zakażenie.
W okresie od 18 sierpnia do 4 września przeprowadzono 238 kontroli obiektów, pobrano 182 próbek wody ciepłej i zimnej, wydano 6 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Zalecono m.in: dokonywanie przeglądu technicznego instalacji, sprawdzanie temperatury wody, przeprowadzenie czyszczenia i dezynfekcji instalacji. Badania wody zimnej w miejscach podawania do sieci nie potwierdziły obecności bakterii z rodzaju Legionella. W dniach 29 sierpnia – 1 września przeprowadzono również badania kontrolne wody po wykonanej w dniach 26-27 sierpnia dezynfekcji sieci wodociągowej na terenie miasta Rzeszowa i okolic, które potwierdzają przydatność wody do spożycia
- przekazuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.
W ramach dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzane są badania środowiskowe, które dotyczą ciepłej i zimnej wody, brane są również pod uwagę warunki atmosferyczne, istniejące instalacje chłodnicze, te ostatnie głównie na terenie miasta Rzeszowa a także awaryjność i realizowane modernizacje sieci wodociągowych. Dochodzenie epidemiologiczne obejmuje również badania genetyczne próbek pobranych od osób chorych i przebywających szpitalach. Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone w ognisku w Rzeszowie jest długotrwałym procesem zbierania i analizowania wszystkich informacji otrzymywanych w ramach prowadzonych wywiadów i badań w tym porównania sekwencji genetycznych bakterii w poszczególnych lokalizacjach
- czytamy w komunikacie WSSE.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.