E- płatności w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Wygoda i szybkość transakcji to jest to, co ludzie lubią najbardziej. Cyfryzacja, powoli wchodzi również w niestandardowe obszary naszego życia, jakim są kościoły. Tak zwane „ofiaromaty” coraz częściej można spotkać w kościołach.
Rzeszów – który kościół posiada ofiaromat
Sprawdziliśmy, gdzie na niedzielną Eucharystię można wybrać się z kartą i wpłacić ofiarę.
W Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Chrystusa Króla przy ulicy Jałowego znajdziemy ofiaromat. Na elektronicznym panelu, można zaobserwować zdjęcie kościoła oraz instrukcję jak dokonać opłaty w języku polskim i angielskim. Widnieje także wielki napis OFIARA Bóg zapłać (w języku polskim i angielskim).
Ofiary można wpłacać w wysokości:
- 5 zł
- 10 zł
- 20 zł
- 30zł
- 50zł
- 100zł
Dodatkowo, na dole pulpitu widnieje informacja: w 2021 r. ufundowali Zofia i Andrzej Miś.
Drugim kościołem, w którym zapłacimy kartą jest parafia rzymskokatolicka pw. Św. Jacka (Klasztor Ojców Dominikanów). Pulpit elektroniczny wyglądem przypomina ten u Chrystusa Króla.
Ofiarę może dać w wysokości:
- 5zł
- 10zł
- 20zł
- 50zł
- 100zł
- 200zł
- Oraz inna kwota
Na górze pulpitu można znaleźć napis: Tu złożysz ofiarę na kościół i klasztor.
Kościół akademicki przy alei Rejtana również posiada swój własny ofiaromat. Jest on troszkę mniejszy niż w poprzednich Świątyniach.
W tym przypadku można dać ofiarę w wysokości:
- 10 zł
- 20 zł
- 50 zł
- 100 zł
Brak ofiaromatów
Niektóre kościoły na naszej drodze niestety były zamknięte, przez co nie mogliśmy sprawdzić czy dany Dom Boży jest wyposażony w ofiaromat.
Lista kościołów, gdzie nie zapłacimy kartą:
- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bernardyni)
- Kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława (kościół farny)
- Parafia bł. Karoliny Kózki
- Parafia Św. Krzyża
- Parafia Św. Rodziny
- Parafia Matki Bożej Różańcowej
- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
- Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej (Saletyni)
- Kościół pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Co na to wierni?
Zapytaliśmy mieszkańców Rzeszowa, co sądzą i czy korzystają z ofiaromatów.
Dla mnie to lekka przesada. Kiedyś przychodziłam do kościoła z przysłowiową piątką w kieszeni, a dzisiaj widzę ze to już trzeba zabezpieczyć się w kartę. Tak jak mówię nie podoba mi się to, ponieważ te całe ofiaromaty powodują, że czuje się jak w sklepie, a nie na Eucharystii
– przekazuje nam parafianka kościoła Chrystusa Króla.
Dla mnie jest to ogromna wygoda. Mam małe dzieci, z którymi co tydzień przyjeżdżamy do kościoła Dominikanów. Pójście na mszę z dziećmi, ubranie ich i spakowanie do samochodu często wiąże się z zamieszaniem w domu. Możliwość złożenia ofiary kartą jest dla mnie świetną opcją, bo nie muszę brać portfela, tylko przyłożę telefon do ofiaromatu i gotowe
– stwierdza pan Damian z Rzeszowa.
Kościelne dodatki
Poza ofiaromatami w świątyniach pojawiają się różnego typu innowacyjne rozwiązania.W parafii pw. Św. Rodziny znaleźć można dozownik z wodą święconą (bardzo trafny sposób dbania o higienę podczas zagrożenia epidemiologicznego).
Natomiast w kościele u Saletynów można zakupić prasę katolicką w gazetomacie, czyli automacie sprzedającym gazety.
Za nami już tourne po rzeszowskich kościołach. Dodatkowo udało się nam uchwycić piękno świątyń, zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.