Co warto zobaczyć i odwiedzić w Rzeszowie?
Ratusz w Rzeszowie
Ratusz w Rzeszowie to zabytkowy budynek w neogotyckim i neorenesansowym stylu. Mieści się w nim siedziba Urzędu Miasta Rzeszowa. Kilka razy dziennie z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał miasta, skomponowany przez światowej sławy jazzmana Tomasza Stańkę. Budynek góruje nad XIX wieczną zabudową Rynku, pod którym znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna, której historia sięga XIV wieku.
Zamek Lubomirskich
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest jednym z głównych zabytków miasta. Został wybudowany w latach 1902 - 1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest ulokowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli. Aktualnie stanowi siedzibę sądu okręgowego w Rzeszowie, jednak w planach jest otworzenie go dla zwiedzających.
Letni Pałac Lubomirskich
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie to zabytkowa, późnobarokowa rezydencja mająca w sobie elementami stylu rokoko. Znajduje się przy alei Lubomirskich, w pobliżu większego zamku. Powstała w latach 90. XVII w. na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka Ligęzy.
Wille secesyjne i Aleja Pod Kasztanami
Wille secesyjne i Aleja Pod Kasztanami w Rzeszowie to mała uliczka w formie deptaka zlokalizowana w Śródmieściu. W jej okolicach znajduje się Zamek Lubomirskich, Letni Pałac Lubomirskich, a także Fontanna Multimedialna. To bardzo klimatycznie miejsce do spacerów, zarówno w dzień, jak i przy wieczornym oświetleniu latarni.
Fontanna multimedialna
Fontanna multimedialna w Rzeszowie sterowana elektronicznie, a jej pokazy z połączeniem wody, światła, efektów wizualnych i muzyki przyciągają szczególnie wieczorami prawdziwe tłumy. Warto ją odwiedzić i zasiąść na ławkach okalającego ją amfiteatru pod chmurką. Jest zlokalizowana przy al. Lubomirskich i sąsiaduje z Letnim Pałacem Lubomirskich.
Stary cmentarz
Stary Cmentarz w Rzeszowie jest najstarszą nekropolią stolicy Podkarpacia. To klimatyczne miejsce z duszą zajmuje powierzchnię 3,65 ha i jest usytuowane pomiędzy ulicą Targową, a rzeką Wisłok. Aktualnie spoczywa tam ok. 40 000 osób. Został założony w 1792 roku.
Muzeum Dobranocek
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Rynku. Obok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami, w tym zabawki, książki, plakaty i wiele, wiele innych.
Muzeum okręgowe
Regionalne muzeum założone w 1935 roku, które gromadzi ponad 240 tys. eksponatów. Gmach główny muzeum to dawny budynek klasztorny Pijarów wzniesiony w latach 1644-1649. Mieszczą się tutaj działy: Archeologii, Sztuki, Historii oraz Biblioteka, Administracja i Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.
Muzeum Techniki i Militariów
Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie mieści się na tereny dawnego Zespołu Szkół Kolejowych przy ul. Kochanowskiego. W jego zbiorach znajdują się zabytki motoryzacji, techniki użytkowej oraz wojskowości. Wśród eksponatów znajdziecie m.in.: samochody, motocykle, sprzęty AGD i RT, radioodbiorniki, gramofony, czołg, samoloty, sprzęt i wyposażenie oraz umundurowanie wojskowe.
Schron przeciwatomowy "Marysieńka"
"Marysieńka" to przeciwatomowy schron wybudowany w latach 50' w czasie Zimnej Wojny przy ul. królowej Marysieńki w Rzeszowie jako zapasowe stanowisko dowodzenia wojsk. W budynku sprawiającym wrażenie mieszkalnego można zobaczyć okolicznościowe wystawy, a 15 metrów niżej w podziemnym poziomie zobaczyć można pomieszczenia i wyposażenie, dzięki któremu schron mógł autonomicznie funkcjonować. Czynny był przez niemal 50 lat, do 2009 roku. Do tego czasu jego istnienie utrzymywano w tajemnicy.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie to symbol i monument znajdujący się w samym centrum stolicy Podkarpacia (u zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego i alei Józefa Piłsudskiego).
Ulica 3 Maja
Ulica 3 Maja w Rzeszowie jeest jedną z najważniejszych, najstarszą i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. Biegnie od kościoła farnego do zbiegu alei Pod Kasztanami i ulicy Zamkowej. Wraz z alejami Lubomirskich i Pod Kasztanami oraz ulicami Zamkową, Kościuszki i Grunwaldzką stanowiła historyczny trakt handlowy i tranzytowy z północy na południe, a w obecnych czasach jest częścią głównego traktu pieszego i najważniejszym deptakiem Rzeszowa.
Ogrody bernardyńskie
Ogrody bernardyńskie mieszczą się w centrum Rzeszowa, przy Bazylice Ojców Bernardynów. Swoją nazwą nawiązują do ogrodów znajdujących się tutaj jeszcze przed wojną. Aktualnie w ich centrum znajduje się oczko wodne z fontannami i wysepką. To klimatyczne miejsce znakomicie nadaje się do odpoczyku od zgiełku miasta.
Okrągła kładka im. WOŚP
Okrągła kładka dla pieszych im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie. To obok Pomnika Czynu Rewolucyjnego kolejny z najciekawszych symboli Rzeszowa. Została wybudowana nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej i wówczas była jedyną w Europie okrągłą kładkę dla pieszych z łagodnymi podjazdami i dwoma windami. Ze względu na oryginalny kształt i wykorzystane materiały budowlane, została uznana za najciekawszą budowlę w tej kategorii w Polsce.
Bulwary nad Wisłokiem
Bulwary nad rzeką Wisłok w Rzeszowie to znakomite miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerem, rolkami lub hulajnogą. Ponadto to świetne miejsce wypoczynku, zarówno tego aktywnego (bo trakt wiedzie przez wiele kilometrów), jak i tego bardziej leniwego (ponieważ wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc na przystanek na łonie natury).