Miasta partnerskie Rzeszowa
Split (Chorwacja)
Chorwacki Split to ewenement na skalę światową. Jest to niezwykłe miasto, którego starówka była niegdyś cesarskim pałacem! Budowla chociaż zdewastowana i zniszczona nadal zaskakuje zwiedzających swoimi rozmiarami. Przez lata uznawano, że nazwa miasta pochodzi od rzymskiego określenia "palatium" oznaczającego siedzibę władcy. Jednak w roku 1420 władzę nad Splitem przejęła republika wenecka i zachowała ją przez następne kilkaset lat. Ograniczono przy okazji autonomię Splitu, ale jednocześnie miasto rozwinęło się pod względem gospodarczym, kwitła też literatura i sztuka. Umowa o partnerstwie została podpisana 15 maja 2018 r. przez Prezydenta Splitu Andro Krstulović Opara i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Buffalo (USA)
Buffalo jest to miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Nowy York. Położone jest nad jeziorem Erie i rzeką Niagara. Graniczy z Kanadą. Jest to drugie pod względem wielkości miasto stanu, w 2020 roku zamieszkane przez 278 349 osób. Buffalo, a zwłaszcza zachodnia część stanu Nowy Jork, ma znaczną liczbę ludności polskiego pochodzenia. W pewnym czasie ze wszystkich miast w Ameryce, Buffalo plasowało się na drugim miejscu pod względem ilości polskiego dziedzictwa, obok Chicago. Na początku XX w. drukowano w Buffalo wiele czasopism polskojęzycznych. Umowa o partnerstwie została podpisana w Rzeszowie 2 czerwca 1975 r. przez Burmistrza Buffalo Stanley`a Makowskiego i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta, odnowiona we wrześniu 1991 r. w Buffalo przez Burmistrza Buffalo Jamesa D. Griffina i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.
Bielefeld (Niemcy)
Bielefeld to największe miasto w rejonie Ostwestfalen-Lippe, centrum kulturalne i gospodarcze. Położone w Lesie Teutoburskim, na wysokości 118 m n.p.m. Ośrodek przemysłowy (gł. włókienniczy, odzieżowy, spożywczy - zakłady koncentratów Dr. Oetkera, produkcja motocykli i obrabiarek). Centrum handlowe, kulturalne i naukowe. Miasto jest znane z żartobliwej teorii spiskowej twz. Bielefeldverschwörung, dosłownie „spisek Bielefeld", która mówi, że liczące ponad 320 tys. mieszkańców miasto w rzeczywistości nie istnieje i jest tylko wymysłem, pomimo tego, że wielu ludzi deklaruje, że odwiedziło to miejsce. Umowa o partnerstwie podpisana została 17 października 1991 r. przez Nadburmistrza Bielefeld Eberharda Davida i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego; układ o kształcie współpracy - maj 1992 r.
Klagenfurt (Austria)
Klagenfurtu jest jednym z najpiękniejszych w całej Austrii, za co trzykrotnie otrzymało dyplom Europa Nostra. W panoramę miasta wpisane są malownicze renesansowe dziedzińce, w których mieszczą się obecnie nowoczesne butiki, modne lokale i stylowe ogródki restauracyjne. Nad Neuer Platz pieczę sprawuje smok, kamienny symbol miasta, z którym związana jest legenda jego powstania. Wędrując szlakiem zamków można ulec złudzeniu powrotu do średniowiecza. Liczne muzea i galerie, szczycące się cennymi zbiorami, gwarantują duchową ucztę. Umowa o partnerstwie podpisana została 4 lutego 1975 r. przez Burmistrza Klagenfurtu Leopolda Guggenbergera i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta.
Koszyce (Słowacja)
Koszyce to drugie pod względem wielkości słowackie miasto. To nie tylko centrum Słowacji Wschodniej, ale także sercem regionu Karpat Wschodnich, łącząc w sobie cechy charakterystyczne dla wielu narodów i narodowości. Miasto liczy 242 066 mieszkańców. Leży nad rzeką Hornad na zachodnim brzegu Kotliny Koszyckiej, o długiej i bogatej historii, w chwili obecnej przeżywa bardzo dynamiczny rozwój.Przez stulecia było najważniejszym ośrodkiem całego regionu, naturalnym centrum handlu, rzemiosła, kultury i edukacji. Obecnie większość mieszkańców miasta tworzą Słowacy, mniejszości narodowe reprezentują Węgrzy, Czesi i Romowie. Największym zakładem produkcyjnym w Koszycach, i jednym z największych zakładów na Słowacji, stały się Wschodniosłowackie Huty Żelaza (obecnie U.S.Steel), zbudowane poza południowo-zachodnimi granicami miasta. Kontakty z tym miastem odnowione zostały na początku lat 90 (wizyta delegacji z Prezydentem Z. Banatem na czele, podpisanie przez Prezydenta M. Janowskiego umowy o współpracy regionalnej - 23 listopada 1991 r.).
Lwów (Ukraina)
Lwów znajduje się w zachodniej części Ukrainy. To ok. 70 kilometrów od najbliższego przejścia granicznego z Polską. Powstał w 1250 roku na terenie Galicji, do której zaliczał się także nasz Chełm. Książe Daniel I Halicki, czyli władca tych obszarów, nazwał nowe miasto na cześć swojego syna, Lwa. Odnowienie umowy o współpracy miast Lwów i Rzeszów zostało zawarte 4 kwietnia 1992 r. przez Mera Lwowa Wasyla Szpicera i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.
Nyiregyhaza (Węgry)
Nyiregyhaza jest średniej wielkości miastem. Miasto dzieli się w zasadzie na dwie części: zurbanizowaną część skoncentrowaną wokół starego miasta w okolicach Placu Kossutha oraz rekreacyjne Sostogyogyfurdo (czyli po polsku kąpielisko słonego jeziora). W skrócie Sosto. Składa się na niego duży park, którego ścieżki prowadzą do ZOO, basenów termalnych, spa, parku linowego, jeziora, kilku restauracji, hoteli czy boisk. Miasto to znane jest w wiekszości z basenów. Jest to bardzo częsty kierunek urlopowy mieszkańców Polski i nie tylko. Umowa o partnerstwie została podpisana 20 sierpnia 1996 r. przez Burmistrz Nyíregyházy Csabai Lászlóné i 4 października 1996 r. przez Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.
Iwano-Frankowsk (Ukraina)
Iwano-Frankiwsk obecnie leży na terenie Ukrainy, ale był niegdyś polskim miastem. W XVII wieku Andrzej Potocki osiedlił się tutaj z rodziną i założył miasto Stanisławów. Po kolejnych rozbiorach miasto znalazło się pod panowaniem Galicji. Stanisławów ponownie znalazł się w granicach Polski po zakończeniu I Wojny Światowej, ale już po II Wojnie został wcielony do ZSRR. W latach 60-tych miasto zostało nazwane na cześć znanego pisarza, Iwana Franki, który tak naprawdę miał niewiele wspólnego z samym miastem. Iwano Frankowsk określany jest mianem “bramy Karpat Wschodnich”, bowiem leży na przedgórzu tego pasma. Umowa o partnerstwie została podpisana w dniu 19 września 2000 r. przez Prezydenta Rzeszowa Andrzeja Szlachtę i Wicemera Iwano-Frankowska Bohdana Onyskiva w Rzeszowie.
Łuck (Ukraina)
Łuck to liczące ponad 200 tys. mieszkańców miasto położone w zachodniej Ukrainie, nad rzeką Styr jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i turystycznym w obwodzie Wołyńskim, a korzystna lokalizacja Wołynia w pobliżu granicy sprawia, że jest on znaczącym centrum handlu międzynarodowego. Łuck jest jednym z najstarszych miast Ukrainy. Na podstawie badań archeologicznych można wnioskować, że miasto zostało założone około roku 1000, zaś w roku 1432 otrzymało prawa miejskie. Główną atrakcją turystyczną Łucka jest średniowieczny zamek Lubarta posiadający trzy prostokątne wieże. Umowa o partnerstwie została podpisana w dniu 20 listopada 2001 r. przez Prezydenta Rzeszowa Andrzeja Szlachtę i Wicemera Łucka Siergieja Tarasiuka w Rzeszowie.
Lamia (Grecja)
Przyciągające obecnie turystów przepięknym położeniem tuż nad morzem i u podnóża malowniczych gór Othris miasto, niegdyś pełniło rolę silnej twierdzy kontrolującej drogę wiodącą do środkowej Grecji. Niezliczone pamiątki archeologiczne, pomniki, zabytki architektoniczne świadczą o niezwykle bogatej historii miasta, sięgającej V wieku p.n.e. Świadkami tych czasów są pozostałe mury obronne, pośrodku których znajduje się zamek mieszczący obecnie Muzeum Archeologiczne. To właśnie w dolinie w odległości kilku kilometrów od dzisiejszej Lamii rozegrała się w 480 roku p.n.e. jedna z najsłynniejszych bitew w historii – bitwa Greków z Persami w wąwozie pod Termopilami, którą upamiętnia pomnik króla Leonidasa oraz tablica na wzgórzu, gdzie bronili się Spartanie. Dzisiaj Lamia liczy 80 tysięcy mieszkańców i pełni rolę stolicy województwa Fthiotyda i Okręgu Centralnej Grecji. Dogodne położenie przy autostradzie łączącej Ateny i Saloniki sprzyja kontaktom handlowym i biznesowym oraz organizacji corocznych imprez targowych. Dobrze rozwija się przemysł lekki i spożywczy. Interesującą ofertę przygotowują miłośnikom kultury liczne muzea, galerie, a także teatry i filharmonia. Umowa o partnerstwie została podpisana przez Burmistrza Lamii Georgiosa Kotroniasa i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca 8 lutego 2005 r. w Rzeszowie.
Satu Mare (Rumunia)
Satu Mare to miasto w północno-zachodniej Rumunii, położone nad rzeką Samosz (Someș). Wykopaliska archeologiczne jakie przeprowadzone zostały na terenie obecnego miasta wskazują, że już w czasach epoki kamienia i brązu istniała tu osada. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. XVIII wieczną rzymskokatolicką katedrę św Piotra i Pawła, neoklasycystyczny XIX wieczny Pałac Biskupi (Palatul Episcopal Eomano-Catolic), XVIII wieczny barokowy kościół ewangelicki (potocznie nazywany "kościołem z łańcuchami"), cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, fontannę Lupa Capitolina, synagogę, zabytkowy bogato zdobiony secesyjny budynek hotelu Dacia oraz niezbyt urodziwy ale będący jednym z największych budynków w Rumunii prawie 100 metrowy okazały Pałac Administracyjny. Umowa o partnerstwie została podpisana 12 grudnia 2007 r. przez Burmistrza Satu Mare Iuliu Ilyés i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Fangchenggang (Chiny)
Miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w regionie autonomicznym Kuangsi. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 770 931 mieszkańców. Umowa o partnerstwie została podpisana 25 kwietnia 2012 r. przez Prezydenta Fangchenggang Mo Gongming i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Truskawiec (Ukraina)
Wieś Truskawiec wymieniana była już w XV w. Od XVI w. stanowiłą własność królewską, należącą do starostwa drohobyckiego. Etymologia nazwy miejscowości nie jest znana; możliwe, że pochodzi od nazwy rzeki Truskawki lub od imienia Truszko. O cudownych właściwościach podziemnych wód Truskawca przekonany był nadworny lekarz królów polskich Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, Wojciech Oczko. Kurort Truskawiec to ekologiczny obszar otoczony ze wszystkich stron lasami. Region charakteryzuje się ciepłym i umiarkowanie wilgotnym klimatem, średnia roczna temperatura wynosi około + 7.5 stopni Celsjusza, co sprzyja leczeniu i uzdrowieniu wczasowiczów. Oddychając czystym górskim powietrzem, już zyskujesz zdrowie. Umowa o partnerstwie została podpisana 11 grudnia 2019 r. przez Mera Truskawca Andrija Kulczyńskiego i Zastępcę Prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.
Rushmoor (Wielka Brytania)
Rushmoor to gmina w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough. Liczy w sumie ok. 100 tysięcy mieszkańców. Rushmoor, podobnie jak Rzeszów, jest uznanym ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą wielu firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus. Miasto jest również miejscem organizacji międzynarodowych targów lotniczych Farnborough International Airshow” skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym. Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 tysięcy zwiedzających z ponad 100 krajów z całego świata. Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów. Umowa o partnerstwie została podpisana 19 września 2019 roku w Rzeszowie przez burmistrz Rushmoor, Sue Carter i Prezydenta Miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca.
Czernihów (Ukraina)
Czernihów to miasto w północnej części Ukrainy, położone nad rzeką Desną (lewy dopływ Dniepru), około 150 km w kierunku północnym od Kijowa. Jest to jedno z najstarszych ukraińskich miast, którego początki sięgają czasów Rusi Kijowskiej. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w rejonach miasta potwierdzają istnienie tu drewnianej osady już VII wieku. Umowa o partnerstwie została podpisana
20 czerwca 2022 r. przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka i Mera Miasta Czernihów Vladyslava Atroshenka .
Gainesville (USA)
Historia Gainesville, miasteczka znajdującego się w północnej części Florydy, sięga czasów kolonialnych, kiedy to w 1539 roku kolonizatorzy hiszpańscy z Hernando de Soto eksplorowali tereny, na których aktualnie znajduje się miasto. Samo miasto Gainesville powstało w 1853 roku, kiedy postanowiono w tym miejscu umieścić siedzibę hrabstwa Alachua. Gainesville po wojnie secesyjnej prosperowało jako ośrodek logistyczny do transportu bawełny. W latach 80 XIX wieku, Floryda wyprodukowała więcej bawełny niż każdy inny stan, co sprawiło, że takie miasta jak Gainesville, do których dotarła kolej, stały się wiodącym punktem wysyłkowym bawełny na całe stany. Umowa o partnerstwie została podpisana 21 lutego 2013 r. przez Prezydenta Gainesville Craig Lowe i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.