Imprezie od lat przyświeca idea promowania utalentowanych, młodych artystów, którzy prezentują na scenie nowe autorskie piosenki, lub napisane specjalnie dla nich utwory.
Nie śpiewają coverów - co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” - lecz piosenki stworzone przez siebie, albo specjalnie dla nich napisane. Dla wielu udział w „Carpathia Festival” to pierwszy krok do wielkiej kariery
- podkreśla dr Anna Czenczek pełniąca funkcję dyrektora festiwalu.
W ramach wydarzenia zebrana publiczność zgromadzona w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego będzie miała także okazję posłuchać znanych przebojów, a o oprawę muzyczną najwyższej klasy zadba Orkiestra Festiwalowa pod batutą Tomasza Filipczaka znanego choćby z kultowego już programu telewizyjnego „Jaka to melodia”.
Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wokalistów i twórców, czego dowodem może być ogromna liczba zgłoszeń z Chorwacji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Szkocji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że z Polski dotarło aż 55 zgłoszeń.
Aby znaleźć się na etapie preselekcji, twórcy musieli wysłać do konkursowego jury dwa autorskie utwory. W składzie konkursowej komisji znaleźli się m.in.: przewodnicząca Danuta Błażejczyk, Maciej Błażewicz oraz Maciej Gnatowski. To właśnie to trio wybrało piętnastu finalistów. W tym gronie są: Sonja Agata Biscan (Chorwacja), Klaudia Borczyk (Polska), Sargis Davtyan (Polska), Anna Federowicz (Polska), Blanka Hodurek (Polska), Mario Junes (Litwa), Ola Kędra (Polska), Magdalena Lasota (Polska), Anna Malacina-Karpiel (Polska), Anastasia Mudryk „Nasu” (Ukraina), Anastazja Nowak (Polska), Mark Portelli, Matej Smutny (Słowacja), Kashia Vega (Polska) i Kinga Wołoszyn (Polska).
Cała impreza rozpocznie się 22 lipca, kiedy to uczestnicy powalczą o awans do Koncertu Laureatów zaplanowanego na 23 lipca. Po nim dowiemy się kto otrzyma statuetkę Grand Prix oraz nagrodę pieniężną o wysokości 15 tys. zł przeznaczoną na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej.
Zwieńczeniem „Carpathia Festival” będzie występ laureata nagrody Grand Prix z 2022 roku, Kamila Franczaka FRANKY, a także koncert pełen przebojów damy polskiej piosenki, Ireny Santor pt. „Tych lat nie odda nikt”. Sama Irena Santor jako gość honorowy zasiądzie na rzeszowskiej widowni.
Składam na ręce pani Anny Czenczek gorące podziękowania za to, że potrafiła z taką charyzmą i zaangażowaniem zgromadzić dzisiaj nas wszystkich, abyśmy mogli oficjalnie rozpocząć konferencją kolejne, wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa. Już od 19 lat pani Ania prowadzi ten festiwal, gromadzący rzeszę artystów i widzów. Tutaj w Rzeszowie odkrywane są wyjątkowe talenty, które śpiewają utwory swoje, albo specjalnie dla nich napisane. Dla nas jest to wyjątkowe wydarzenie, bardzo się cieszymy, że możemy gościć w mieście tak znakomitych wykonawców. W tym roku miasto wspiera organizację festiwalu kwotą prawie 100 tysięcy złotych i jestem przekonana, że to bardzo dobrze spożytkowane pieniądze na rozwój kultury. A festiwal także w kolejnych latach uświetni nasze dążenie do zdobycia miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku
- powiedziała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.