4 lipca (wtorek)
Już we wtorek nadejdzie okazja do spaceru po Rzeszowie w historycznym klimacie. Wydarzenie z cykl „Oko na miasto” rozpocznie się o godz. 18:00, a zbiórka będzie miała miejsce pod pomnikiem Jana Pakosławca w pobliżu Zamku Lubomirskich i ul. Zamkowej. Organizatorzy zapowiadają spacer „10 miejsc – 10 zdjęć – niezliczone historie” jako wędrówkę po Rzeszowie na zasadzie porównania, w której motywem przewodnim będzie miejsce, zdjęcie i historia. Zebranych przez stolicę Podkarpacia poprowadzi pracownik Rzeszowskich Piwnic, Jakub Pawłowski.
5 lipca (środa)
W środę nie zabraknie natomiast atrakcji dla najmłodszych, którzy wraz z rodzicami mogą się udać na plac zabaw na ul. Młocińskiej za blokiem nr 27 na Osiedlu Baranówka. W ramach wakacyjnej akcji „Aktywnie, wesoło i rozrywkowo” w programie na dzieci czekać będzie cykl zabaw i animacji, wśród których będą: zabawy taneczne i zręcznościowe, chusta animacyjna, bański mydlane, wyścigi w workach, malowanie twarzy, tatuaży, dmuchane piłki do skakania, rzutki, zajęcia plastyczne, pokazy i wiele innych atrakcji. Wydarzenie odbywa się od 26 czerwca do 1 września w godzinach 16:00 - 18:30. Kolejna odsłona tego wydarzenia odbędzie się 7 lipca (w piątek).
6 lipca (czwartek)
Dużo będzie się działo w najbliższy czwartek. Już w godzinach 10:00 – 12:00 przy scenie na Rzeszowskich Bulwarach zorganizowana zostanie wyjątkowa biblioteka. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia nr 2, Filia nr 6, Filia nr 9 w ramach "Biblioteki na Bulwarach" przewidziała w programie gry wielkoformatowe (memory, Jenga, kółko-krzyżyk, warcaby), spotkanie z bajkowymi bohaterami, dmuchańce, malowanie twarzy, kącik kreatywności i warsztaty plastyczne.Najmłodsi w wieku 7-12 lat ciekawie będą mogli spędzić czas także na spotkaniu z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11, (godz. 9:00-10:30) oraz Filia nr 13 przy ul. Iwonickiej 38 (godz. 11:00-12:30) przewidziały prezentacje na temat druku 3D oraz świata robotyki z edukacyjnym robotem DASH.
Wielopokoleniowo może być z kolei na otwartych warsztatach z zakresu zastosowania zdigitalizowanych zasobów fotograficznych oraz wykorzystania aplikacji mobilnych w sferze kultury. Spotkanie przeznaczone dla użytkowników smartfonów pomoże uzyskać wiedzę w zakresie aplikacji pozwalających aranżować zdjęcia archiwalne z tymi wykonanymi współcześnie, a także w temacie historii fotografii, zasad kadrowania i kompozycji. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00 – 13:00 w Rzeszowskich Piwnicach.
Chwile zadumy towarzyszyć będą natomiast osobom zebranym na Placu Ofiar Getta, skąd o godz. 18:00 wyruszy Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta. Przy Kamieniu Pamięci wspomniana zostanie historia ofiar i świadków eksterminacji Żydów, głos zabiorą także potomkowie straconych. W intencji ofiar zostanie również odmówiona modlitwa. Marsz przejdzie w milczeniu ulicami: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa. Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie światło, które zostanie zapalone w Synagodze Staromiejskiej ku pamięci rzeszowskich Żydów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.